Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për sekretet e dantellës bullgare

Foto: BGNES

Jemi në muajin mars dhe me gjallërimin e natyrës sikurse dhe ne zgjohemi për të bukurën, mundohemi që ta gërshetojmë dhe ta përfshijmë në çdo një aspekt të ditëve tona të përditshme. Në të kaluarën bullgarja e ka shfrytëzuar periudhën e dimrit, që të krijojë bukuri, këmisha të qëndisura, mbulesa ose dhe dantella fine. Kanë përdorur fije prej pambuku ose mëndafshi: sa më i hollë ka qenë peri, kaq më fine ka qenë dantella. E punuar me finesë, ajo ka zbukuruar mëngët, brezat, shamitë për kokë të bullgares.

Dhe në kohërat e sotme moderne dantella përdoret përsëri në jetën tonë  - me të zbukurohen jo vetëm rrobat, por dhe çarçafët për të fjetur dhe shallet, punohen mbulesa për krevat dhe tavolinë, aksesor të ndryshëm dhe bizhuteri, madje dhe piktura të tëra.  

Në Bullgari janë të shpërndara dy tipa të dantellës - të Kalloferit dhe dantella e qepur “kene”, thotë mjeshtrja Ani Joveva. Cili është ndryshimi midis tyre - do të kuptoni nga publikimi Arti i dantellës akoma ruan fshehtësi të pazbuluara”.

Gjatë luftës Çlirimtare Ruso-Turke (1877-1878) qyteti malor Kallofer ka qenë i djegur dhe i lënë në shkatërrimin e sipër, kurse dantella është kthyer  në një mjet kryesor për të jetuar. Prandaj kanë filluar ta quajnë punimin me dorë “magjia e bardhë”. Për traditat në punimin e dantellës tradicionale të Kalloferit, e cila paraqitet tek ne në fund të shekullit të 19 tregojmë në “Dantella e Kalloferit simbolizon vullnetin e popullit tonë të shpëtojë në kohëra të vështira”, edhe një material tjetër interesant për këtë mjeshtëri nga koleksioni i Radio Bullgarisë.

Redaktore: Elena Karkallanova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Çfarë dimë për qytetin e lashtë Kabile?

Qyteti i vetëm i madh nga koha e trakëve i ruajtur e deri më sot në Bullgari shtrihet nja dhjetë kilometra larg qytetit të sotëm Jamboll. Ndryshe nga shumë vendbanime të tjera nga kjo epokë, Kabile është shumë i ruajtur dhe i studiuar plotësisht nga..

botuar më 21-04-11 9.45.PD

Tavolina e bullgarit në pritje të ringjalljes së besimit

Dhe derisa për botën katolike Krishti u Ringjall, të krishterët ortodoks janë vetëm në mes të Kreshmëve të Mëdha, të cilët vazhdojnë deri më 2 maj sivjet. Refuzimi i ushqimit dhe abstenimi nga produkte të caktuara është një pjesë nga historia dhe..

botuar më 21-04-11 6.35.PD

Muzeu i cili ruan "pasionet" e revolucionarëve bullgarë

A mundet që një burg të mbajë frymën e shpresës, çmimin për lirinë e të tjerëve dhe historinë, e cila është një pjesë prej nesh? Përgjigja është kategorikisht “Po”, kur flasim për Burgun-muze në qytetin Veliko Tërnovo. Ai është i vetmi burg..

botuar më 21-04-10 6.50.PD