Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Si një vend i BE Bullgaria nuk e njeh aneksimin e Krimesë

Foto: mfa

7 vjet pas aneksimit të paligjshëm të Krimesë nga Federata Ruse, Bullgaria mbetet e qëndrueshme në mbështetjen e saj për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Kjo theksohet në një pozitë të Ministrisë së Jashtme Bullgare.

Ne e shohim këtë akt kundër sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës si një shkelje të ligjit ndërkombëtar me pasoja serioze për stabilitetin në rajonin e Detit të Zi dhe sigurinë ndërkombëtare.

Një shqetësim të veçantë ngjall ndërtimi i Urës Kerçenski pa pëlqimin e Ukrainës, militarizimi në rritje i gadishullit, ndryshimi i demografisë dhe përkeqësimi i situatës së të drejtave të njeriut. Ne bëjmë thirrje për të siguruar kalimin e papenguar të të gjitha anijeve përmes ngushticës Kerçenski, theksohet në deklaratën e ministrisë.


Më shumë nga rubrika

Rosica Mateva

Pushuesit në Bullgari nuk do të mund të votojnë më 11 korrik

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve - KQZ vendosi që njerëzit që do të pushojnë më 11 korrik, kur do të zhvillohen zgjedhjet e parakohshme, dhe nuk kanë adresë të regjistruar në vendpushimin përkatës nuk do të mund të votojnë. Arsyeja është se nuk ka..

botuar më 21-06-24 6.00.MD
Presidenti Radev

Bullgaria ka një pozitë të qartë ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut

Para mbledhjes në Këshillin Evropian në Bruksel, Presidenti Rumen Radev komentoi se muajin e gjysmë të fundit Bullgaria ka qenë nën presion të jashtëzakonshëm nga partnerët evropianë që pikërisht në këshillin e sotëm të nisen negociatat për..

botuar më 21-06-24 3.52.MD
Piloti i vdekur Valentin Terziev

Kutia e zezë e MiG-29 u hoq nga deti

U hoq nga deti kutia e zezë e avionit MiG-29 që u rrëzua në Detin e Zi, pilotuar nga majori i vdekur Valentin Terziev . Avioni u zhduk në det afër Shablla gjatë një stërvitjeje natën e 9 qershorit. Informacioni për shkaqet e aksidentit duhet të..

botuar më 21-06-24 1.06.MD