Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria u distancua nga një video nacionaliste politike

Foto: mfa.bg

Me rastin e notës së marrë nga Maqedonia e Veriut për një video paraelektorale të eurodeputetit Angell Xhambazki, Ministria Bullgare e Punëve të Jashtme deklaroi se videoja nuk është e përshtatshme. Nënvizohet se mesazhet nuk shprehin pozitën zyrtare të qeverisë bullgare. Bullgaria nuk ka pretendime territoriale ndaj vendeve të tjera dhe kjo është deklaruar vazhdimisht.

Vëmë re se kjo video e një politikani bullgar vjen pas një heshtjeje 3-ditore nga qeveria e Maqedonisë së Veriut, pasi ne kishim bërë thirrje për distancimin e saj nga botimet shpifëse të organizatës joqeveritare sllovene “Instituti Ndërkombëtar për Studime të Lindjes së Mesme dhe Ballkanit”, thuhet në deklaratë.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Miliona euro nga trafikimi i migrantëve në Ballkanin Perëndimor Pandemia nuk prek biznesin me migrantët në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Tregu për kontrabandën e migrantëve në këtë pjesë të kontinentit grumbullon të paktën 50 milion euro të..

botuar më 21-05-14 11.37.PD
Georgi Panajotov

Uniteti i NATO-s është jetik për Bullgarinë

Për Bullgarinë, ruajtja e vlerave euro-atlantike dhe uniteti i NATO-s është me rëndësi jetike, tha Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev përpara video konferencës “Përgatitja për NATO 2030”, organizuar nga Klubi Atlantik. Ai vuri në dukje se..

botuar më 21-05-14 9.36.PD

Qeveria teknike tregon një dëshirë për ndryshim

Qeveria e dytë teknike në kuadrin e mandatit të presidentit Rumen Radev mori detyrën me një  ceremoni zyrtare në Sallën e Stemës në “Dondukov”2. Disa nga ministrat tanimë kanë qenë një pjesë nga qeveria e mëparshme teknike gjatë kohës së..

botuar më 21-05-12 3.50.MD