Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Që nga sot është në fuqi lehtësimi i masave kundër Covid-19

Foto: BGNES

Sipas një urdhri të Ministrit të Shëndetësisë Kostadin Angelov për lehtësimin gradual të masave kundër Covid-19, nga sot vizitat në kinema, teatro, muze, galeri, biblioteka dhe shfaqje cirku lejohen me një zënie jo më shumë se 30% të kapaciteti. E njëjta gjë vlen për aktivitetet që kanë të bëjnë me artin vallëzues, artet krijuese dhe muzikore.

Hapen gjithashtu palestrat dhe pishina duke përdorur jo më shumë se 30% prej kapacitetit të tyre dhe duke ruajtur një distancë fizike prej të paktën 1.5 m. mes vizituesve.

Dyqanet me një sipërfaqe neto me pakicë mbi 300 metra katrorë për produktet jo-ushqimore mund të punojnë me klientët vetëm në zonat e hapura të dyqanit.

Vizitat në restorante lejohen vetëm në hapësirat e tyre të hapura me orar të kufizuar të punës nga ora 6.00 deri në 23.00.


Më shumë nga rubrika

Në kuadrin e një jave të sapo infektuarit me koronavirus janë pakësuar me 44%

545 janë të infektuarit me Covid-19 për 24 orët e kaluara pas 5733 testeve të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 9.5% e mostrave janë pozitive. Më shumë janë të infektuarit në Sofje - 92, pasuar nga rrethet e Burgasit - 86,..

botuar më 21-05-07 9.35.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 425

Kufizimet për ballot dhe dasmat u hoqën Bullgaria renditet e 20-ta në sëmundshmëri nga Covid-19 dhe e dyta në vdekshmëri në BE, njoftoi Ministri i Shëndetësisë në dorëheqje Prof. Kostadin Angellov në brifingun e rregullt mbi situatën..

botuar më 21-05-06 7.11.MD

Hiqet karantina e detyrueshme për të gjithë qytetarët që hyjnë në Shqipëri nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut

Me vendim të Komitetit Teknik të Ekspertëve për situatën e epidemisë dhe masat antikovid të Shqipërisë nga data 5 maj 2021 shfuqizohet karantina e detyrueshme për të gjithë qytetarët që hyjnë në vend nga Maqedonia e Veriut dhe Greqia...

botuar më 21-05-06 6.52.MD