Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gabriela Stojanova dhe muzeu i saj etnografik në fshatin Gorna Glogovica

Foto: Gabriela Stojanova

Gabriela Stojanova fillon të koleksionojë sende antike akoma gjatë viteve të saj shkollore. Me kalimin e kohës ajo mbledh një koleksion solid, i cili që nga viti 2010 është i renditur në ish-bashkinë e fshatit Gorna Glogovica. 

Ju propozojmë një turne fotografik në muzeun etnografik të Gabriela Stojanovës në fshatin e qytetit Pernik Gorna Glogovica. 

Në muze mund të shikohen veshje popullore bullgare nga krahinat e ndryshme, shkorsa dhe cerga të endura, shami me qëndisje unikale bullgare, mjete të vjetra bujqësore, enë qeramike, mes të cilave dhe shembuj të qeramikës businska të njohur nëpër të gjithë botën. 

Ekziston dhe një cep me një vatër të ndërtuar dhe një sofër të madhe  /paralia/ me karriget tipike me tre këmbë. Nëpër raftet janë renditur radioaparate të vjetra, sahate, makina shkrimi dhe makina qepëse dhe akoma shumë gjëra të tjera nga jeta e bullgarëve. 

Autore: Ani Petrova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Hristo Topçiev dhe kaba gajdet e tij origjinale

Gajdja më e madhe, më e vogël, më e çuditshme… Ato janë vepër e Hristo Topçievit, por jo vetëm! Qindra gajde kanë dalë nga duart e tij të shkathëta gjatë viteve të kaluara. Pavarësisht nga pandemia e Covid-19, ai nuk ka pushuar së punuari. Në..

botuar më 21-04-13 7.15.PD

Qëndisjet nga rrethi i Sofjes ruajnë njohuritë dhe mençurinë parahistorike

“Simbole parahistorike në svilenicat /kështu quhen mëngët e qëndisura/ nga rrethi i Sofjes” është një studim jashtëzakonisht interesant. Libri është në dy pjesë, autore është Julia Boeva. Ajo ka mbaruar Akademinë Kombëtare Muzikore “Panço..

botuar më 21-03-21 9.45.PD

Festa popullore kushtuar kuajve – një traditë e vazhdueshme

Dita e Shën Theodhorit  është gjithmonë një javë pas të Lidhurave të Djathit - të shtunën e parë të Kreshmëve të Mëdha. Festa është në kufirin midis dimrit dhe pranverës dhe u është e kushtuar kuajve. Besohet se, veprimet e..

botuar më 21-03-20 6.05.PD