Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë

Foto: arkiv

2 prilli është Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë. Data u zgjodh sepse atëherë ka lindur Hans Christian Andersen. Këtë vit ngjarja botërore organizohet nga Shtetet e Bashkuara të cilat kanë vendosur që ajo të kalojë me moton "Muzika e Fjalëve".

Këtë ditë Këshilli Ndërkombëtar i Librit për Fëmijë në Cyrih shpall fituesin e Çmimit Andersen, të quajtur Çmimi i Vogël Nobel. Këtë vit midis të nominuarve për çmimin është shkrimtarja bullgare Julia Spiridonova.

Dita e Librit për Fëmijë festohet me një numër ngjarjesh në Bullgari, shumë prej të cilave mbahen në distancë për shkak të pandemisë.


Më shumë nga rubrika

Si u ndërtua Shtëpia e Operës dhe Baletit Kombëtar

Fillimi i viteve 1920 ishte një periudhë në të cilën shumë arkitektë dhe ndërtues bullgarë u kthyen në atdheun e tyre pasi kishin bërë studime jashtë vendit duke marrë në zemër idenë për shndërrimin e Sofjes së pasluftës në një qytet të vërtetë..

botuar më 21-10-24 2.45.MD

Shëtitorja në parkun e qytetit të Belshit të Shqipërisë tashmë mban emrin e piktores bullgare me rrënjë shqiptare Lika Janko

Nga sot, shëtitorja në parkun e qytetit të Belshit, Shqipëri, mban emrin e artistes së talentuar bullgare me rrënjë shqiptare Lika Janko , e cila ndërroi jetë në vitin 2001. Në ceremoninë zyrtare të emërtimit mori pjesë Ministri i Kulturës i..

botuar më 21-10-22 3.38.MD
Georgi Gospodinov

Georgi Gospodinov fitoi çmimin më prestigjioz italian për letërsi

Shkrimtari Georgi Gospodinov fitoi çmimin më prestigjioz italian për letërsi "Premio Strega Europeo". Ai është bullgari i parë që merr çmimin në kategorinë e autorëve evropianë dhe shkrimtari i parë nga Evropa Lindore që e merr atë. Çmimi u dha..

botuar më 21-10-18 9.12.PD