Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e re e artë për Bullgarinë nga Kampionati Evropian i Ngritjes së Peshave

Angell Rusev

Angell Rusev fitoi medaljen e dytë të artë dhe një medalje të tretë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes për Meshkuj dhe Femra në Moskë. Ai fitoi titullin në kategorinë më të lehtë 55 kg në dyluftim me 258 kg. Krahas kësaj shënoi një rekord evropian për të rinj në shtytje me 147 kg.

Trajnerë të peshëngritësit 19 vjeç janë Krëstina dhe Radosllav Atanasovi.

Ditën e parë të kampionatit medalje të artë dhe të argjend fituan peshëngritëset Nadezhda Mej-Nguen dhe Ivana Petrova në kategorie deri në 45 kg.

Viktoria Tomova

Viktoria Tomova do të luajë në çerekfinale në Bad Homburg

Tenistja më e mirë bullgare Viktoria Tomova arriti në çerekfinale të turneut me bar WTA 500 në Bad Homburg. Ajo korri fitoren e tretë radhazi në qytetin gjerman – një në kualifikimet dhe dy në skemën kryesore. Viktoria Tomova fitoi me 6:4, 6:2..

botuar më 24-06-26 9.19.PD
Tihomir Ivanov

Tihomir Ivanov fitoi një medalje të artë në kërcimin së larti në Gjermani

Tihomir Ivanov fitoi garën e kërcimit së larti për meshkuj në turneun Sinner Hochsprungmeeting në Sinner (Gjermani). Kampioni 29-vjeçar bullgar në këtë disiplinë e meritoi vendin e parë, pasi arriti të kapërcejë 2.21 metra në provën e dytë...

botuar më 24-06-24 3.51.MD

Viktorija Tomova u kualifikua në raundin e dytë të turneut me bar në Bad Homburg

Viktoria Tomova filloi me fitore pjesëmarrjen e saj në turneun e tenisit në bar në Bad Homburg të Gjermanisë, me një fond shpërblyes prej më shumë se 802 mijëeuro. Bullgarja, e cila kaloi kualifikimet, fitoi me 6:1, 6:3 ndaj përfaqësueses së..