Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hapën çerdhet dhe kopshtet e fëmijëve

Foto: BGNES

Që nga sot fëmijët përsëri do të frekuentojnë kopshtet e çerdhet e fëmijëve, pas urdhrit të shpallur nga Ministri i Shëndetësisë, duke u respektuar të gjitha masat antiepidemike.

Kopshtet dhe çerdhet e fëmijëve ishin mbyllur për dy javë për shkak të lock down-it të shpallur në mbarë vendin. Më 12 prill në shkollë do të kthehen edhe nxënësit, sipas grafikut, i cili pritet që të përgatitet nga autoritetet shëndetësore dhe arsimore.


Më shumë nga rubrika

Kopshti Botanik në Sofje shënon Festën e Barnave Mjekësore me një pazar të bimëve medicinale

Më 24 qershor, Dita e Enjos, e njohur në Bullgari si festa e bimëve mjekësore, do të shënohet në Kopshtin Botanik Universitar - Sofje. Do të ketë një pazar me bimë medicinale dhe aromatike dhe erëza gjatë gjithë ditës. Para mesditës, programi..

botuar më 21-06-24 4.50.PD

Kryeprokurori Ivan Geshev u takua me homologun e tij shqiptar Olsian Çela

Kryeprokurori Ivan Geshev u takua me kryeprokurorin shqiptar Olsian Cela, bëri të ditur zyra e shtypit e Prokurorisë. Të dy kryeprokurorët diskutuan çështje me interes të përbashkët, luftën kundër krimit të organizuar dhe bashkëpunimin midis..

botuar më 21-06-23 7.29.MD

Përfaqësuesit e biznesit dhe qytetarët kërkojnë hapjen e Ilinden-Eksohi

Sonte qytetarët bullgarë u mblodhën për të protestuar në rrugën Goce-Dellçev-Dramë. Arsyeja e pakënaqësisë së tyre është pika e mbyllur kufitare "Ilinden-Eksohi". Pasi dështuan përpjekjet e autoriteteve rajonale në dy rajonet kufitare për të gjetur..

botuar më 21-06-23 7.08.MD