Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grupi Trigaida prezanton online albumin e tij me muzikë folklorike dhe elektronike

Foto: trigaida

Sot në orën 20.00, kohë bullgare, grupi Trigaida prezanton në internet përmes faqes së tij në Facebook albumin e tyre të parë "Elate" /Ejani/ me muzikë folklorike dhe elektronike bullgare.

Asja Pinçeva nga "Zërat Kozmikë të Bullgarisë", Georgi Marinov-Horhe nga "Oratnica" me dixheridu dhe gajde, dhe Ivan Shopov (Balkansky, COOH) marrin pjesë në formacion.

Ka edhe muzikantë të ftuar, duke përfshirë edhe fyelltarin Teodosij Spasov. Ngjarja është falas. Projekti zbatohet me mbështetjen e Fondit Kombëtar “Kultura”.


Më shumë nga rubrika

Sot festojmë Ditën Botërore të Rock and Roll-it

Sot festojmë Ditën Botërore të Rock and Roll-it, megjithëse ngjarja historike që shënon fillimin e kësaj feste është 12 prilli 1954, kur Bill Haley incizoi këngën e tij “Rock around the clock”, tregojnë burimet e BNR-së. Një nga grupet e para rock në..

botuar më 21-04-13 6.05.PD

“Krivo Sadovsko” në stilin e Svishtovit nga Holanda

Muzika duhet të pasqyrojë jetën, që të mund të jetë e vërtetë dhe e çiltër, të mund të tregojë dhe të prekë - është i bindur Ljudmill Krumov . Si pjesa më e madhe e muzikantëve, pavarësisht nga bllokimi, ai vazhdon të punojë dhe të..

botuar më 21-04-12 11.37.PD

Pavell Minev: “Kultura bullgare është forca e popullit tonë”

“ Paganini i ardhshëm është bullgar!” bëri të ditur disa kohë më parë revista italiane Grazia në lidhje me debutimin e fëmijës-çudi 6 vjeç Pavell Minev. Ai ka lindur në qytetin Pleven  dhe mësimet e veta të para i merr nga nëna e tij Jova..

botuar më 21-04-11 7.40.PD