Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Foto: Desisllava Semkovska

Me rastin e përvjetorit të 120-të të tramvajit të parë elektrik në Sofje, furnizim i një firme belgjiane, piktorja Petja Ilieva “veshi” një prej automjeteve në kolazhe të objekteve arkitekturore, monumenteve dhe zakoneve nga Bullgaria dhe Belgjika.


Petja gjithashtu ka përgatitur një projekt krijues për 80 vjetorin e trolejbusit të parë. Do të ketë më shumë hollësi në një intervistë të Radio Bullgarisë.


Foto: Desisllava Semkovska 

Më shumë nga rubrika

Bullgaria në fotografi

Dita e Trimërisë dhe e Ushtrisë Bullgare në Sofje u shënua me shenjtërimin e flamujve luftarakë dhe flamujve të shenjtë. Dita e Shën Gjergjit u bënë homazhe në shenje mirënjohjeje ndaj të vdekurve për lirinë dhe pavarësinë e Bullgarisë edhe me..

botuar më 21-05-06 1.01.MD

Bullgaria në fotografi

Në maj Kopshti Zoologjik i Sofjes shënon 133 vjet nga themelimi i tij. Kopshti Zoologjik i Sofjes është më i vjetri dhe më i madhi në Gadishullin Ballkanik. Ai u krijua në vitin 1888 nga Princi Ferdinand. Në ditët e ngrohta të..

botuar më 21-05-04 12.00.MD

Bullgaria në fotografi

Mirëseardhja e Ngjalljes së Krishtit në Sofje. Mitropoliti i Vracës Grigorij lajmëroi Ringjalljen e Krishtit në Katedralen e Patrikanës “Shën Aleksandër Nevski”. Foto: BGNES

botuar më 21-05-02 10.30.PD
/de/tourism/listight">