Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parlamenti miratoi dorëheqjen e qeverisë

Foto: BGNES

Pas debateve të gjata, Kuvendi Popullor miratoi dorëheqjen e qeverisë së tretë të udhëhequr nga Kryeministri Bojko Borisov. Vendimi u mor me 156 vota “pro” dhe pa asnjë “kundër” dhe “abstenim”. Deputetët nga ish partia qeverisëse GERB nuk u përfshinë, megjithëse ishin në sallën plenare.

Sipas kushtetutës, dorëheqja e qeverisë u parashtrua në ditën e parë të punës së parlamentit të ri. Dokumenti u paraqit nga administrata e Këshillit të Ministrave në zyrën e Kuvendit Popullor. Kryeministri dhe anëtarët e kabinetit nuk ishin të pranishëm në institucionin legjislativ, gjë që provokoi shumë kritika dhe komente. Kabineti në dorëheqje do të vazhdojë të funksionojë derisa të formohet qeveria e re.


Më shumë nga rubrika

Qeveria e përkohshme do të kërkojë para nga taksapaguesit e mëdhenj

Pavell Tonev u emërua drejtor i Agjencisë “Dogana”, njoftoi Ministri i Financave Asen Vasilev në një konferencë për shtypin. Shefja e Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave Galja Dimitrova, u çlirua nga posti për shkak të mbledhjes së ulët të..

botuar më 21-05-14 1.37.MD

Nuk ka treg për trëndafilat vajore bullgare

40 për qind e masiveve të mbjella me trëndafila vajore do të mbeten të pambledhura. Në vjeshtë disa nga prodhuesit do të asgjësojnë plantacionet, parashikon Asociacioni i Prodhuesve të Trëndafilave. Arsyet janë mungesa e tregjeve, njoftoi BNR...

botuar më 21-05-14 12.47.MD
Zonjat Muita dhe Jotova

UNICEF po analizon problemet e dhunës mbi fëmijët në Bullgari

Dhuna ndaj fëmijëve dhe politikat e parandalimit u diskutuan në Sofje nga Nënpresidentja Ilijana Jotova dhe Përfaqësuesja e UNICEF në Bullgari Dr. Jane Muita. Dhuna në shkollë vazhdon të jetë një nga problemet kryesore me të cilat përballen..

botuar më 21-05-14 10.55.PD