Të ftuarit refuzojnë të zhvillojnë bisedime me GERB për formimin e kabinetit të ri

Hristo Ivanov
Foto: BGNES

Partia “Ka një popull të tillë” nuk do t’i përgjigjet ftesës së GERB-SDS për të zhvilluar bisedime për përkrahjen e kabinetit me mandat të tyre. Këtë e deklaroi para BNR-së deputeti Stanisllav Ballabanov. “E ftuam Borisovin për ta dëgjuar. Ai nuk erdhi. Kështu që ata mund të bëjnë çfarë të duan, çështja është se çfarë vendimi do të marrim. Pasi kemi thënë se nuk do të ketë bisedime për kabinet me këto parti të statukous, ato nuk do të mbahen, " shtoi Ballabanov.

"Bullgaria Demokratike" ka refuzuar me shkrim ftesën e dërguar nga GERB-SDS për bisedime për të formuar një qeveri, njoftoi kryetari i partisë Hristo Ivanov.

Kandidati i GERB për kryeministër, Daniell Mitov, komentoi se refuzimi i "Bullgarisë Demokratike" për të biseduar tregon papjekuri politike, njoftoi BGNES.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Kroacia do të ndërtojë bazë të vet ushtarake në Kosovë Gjatë vizitës së tij në Prishtinë, ministri kroat i punëve të jashtme Gordan Radman tha se Zagrebi i kundërvihet  çdo lloj ndryshimi  të kufijve në rajon. Pas takimit me diplomaten e parë të..

botuar më 21-05-07 2.26.MD
Rumen Radev

Presidenti do të shpërndajë parlamentin pas 11 majit

Presidenti Rumen Radev u përkul para monumentit të të vrarëve në Kryengritjen e Prillit në fshatin Radillovo afër qytetit Peshtera, ku ai ishte për vizitë për Ditën e Shën Gjergjit, njoftoi Presidenca. Qeveria provizore, si çdo qeveri tjetër e..

botuar më 21-05-06 10.08.PD

Bullgaria po shikon drejt një qeverie teknike dhe zgjedhjeve të reja

Pas 3 provave të pasuksesshme Kuvendi i 45 Popullor të nxjerrë një qeveri të rregullt, presidenti Rumen Radev do të duhet të caktojë një kabinet teknik, i cili të merret gjatë dy muajve të ardhshëm me përgatitjen e zgjedhjeve parlamentare përpara afatit...

botuar më 21-05-05 3.05.MD