Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Shtëpia e Konstancalievit në Rezervatin Arkitekturor Muzeor Arbanasi, pamja nga jashtë dhe nga brenda.


Kjo ishte një nga shtëpitë më të pasura në fshatin Arbanasi (nja 4 km larg qytetit Veliko Tërnovo) në shekullin e XVII. Ajo mban emrin e pronarit të saj – tregtari Atanas Kostancalijata.


Pasi në vitin 1913 si rezultat i një tërmeti shtëpia u shkatërrua, njeri prej dhuruesve të mëdhenj në Tërnovo Leon Filipov e bleu dhe e restauroi, dhe ia dhuroi muzeut...Foto: Krasimir Martinov


Më shumë nga rubrika

Bullgaria në fotografi

Qyteti Ballçik – një nga perlat e bregdetit tonë verior – në pritje të një stine më të mirë turistike. Përveç detit, Ballçik është i njohur edhe për trashëgiminë e tij të pasur natyrore. Në Greqinë e Lashtë ai është quajtur Kruni (nga..

botuar më 21-05-07 4.36.MD

Bullgaria në fotografi

Dita e Trimërisë dhe e Ushtrisë Bullgare në Sofje u shënua me shenjtërimin e flamujve luftarakë dhe flamujve të shenjtë. Ditën e Shën Gjergjit u bënë homazhe në shenjë mirënjohjeje ndaj të vdekurve për lirinë dhe pavarësinë e Bullgarisë edhe..

botuar më 21-05-06 1.01.MD

Bullgaria në fotografi

Në maj Kopshti Zoologjik i Sofjes shënon 133 vjet nga themelimi i tij. Kopshti Zoologjik i Sofjes është më i vjetri dhe më i madhi në Gadishullin Ballkanik. Ai u krijua në vitin 1888 nga Princi Ferdinand. Në ditët e ngrohta të..

botuar më 21-05-04 12.00.MD