Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vendimi për vaksinën e “Johnson & Johnson” - jo më herët se dita e hënë

Foto: BGNES

Kryeinspektori shëndetësor i shtetit, Angell Kunçev, njoftoi se Shtabi i Vaksinimit do të marrë vendim mbi aplikimin e vaksinës “Johnson & Johnson” në Bullgari jo më herët se të hënën, njoftoi programi “Horizont” i BNR. Ai sqaroi se kjo do të ndodhë kur të dalë vendimi i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave. "Tani jemi në kontakt me disa vende evropiane. Ne duam një zgjidhje unike evropiane, nëse është e mundur, dhe praktika të jetë e njëjtë. Nëse e arrijmë këtë - mirë, nëse jo, gjithsesi do ta marrim vendimin tonë, " tha Kunçev.

Ditën e hënë pritet informacion suplementar edhe për korridoret jeshile, njoftoi ai.

Më shumë nga rubrika

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

botuar më 21-05-08 9.05.PD

Gjatë 10 viteve të fundit toka bujqësore në Bullgari është rritur 9%

Ekonomitë në Bullgari kanë rritur sipërfaqen e përdorur bujqësore me 9%. Këtë e tregojnë të dhënat paraprake të regjistrimit të ekonomive bujqësore gjatë vitit 2020, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Në vitin 2010 sipërfaqja bujqësore ka qenë..

botuar më 21-05-08 8.05.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 426

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko..

botuar më 21-05-07 5.41.MD