Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prokurorët po protestojnë në heshtje

Foto: BGNES

Ndryshimet në Kodin Penal dhe Ligjin e Pushtetit Gjyqësor të paraqitura në Parlament na heqin imunitetin funksional. Kjo thuhet në një deklaratë të prokurorëve, hetuesve dhe punonjësve të Prokurorisë së Specializuar të Apelit dhe Prokurorisë së Specializuar. Kjo është arsyeja pse magjistratët filluan një protestë të heshtur para ndërtesave të Pallatit Gjyqësor. Sipas tyre, ndryshimet bien në kundërshtim me Kushtetutën dhe Gjykata Kushtetuese ka vendosur tashmë mbi këtë çështje.

Në letrat drejtuar Presidentit dhe Kryetarit të Parlamentit, Asociacioni i Prokurorëve në Bullgari deklaron se ndryshimet kërcënojnë superioritetin e ligjit dhe ndarjen e pushteteve dhe ishin një përpjekje e papranueshme për ndërhyrje politike në pushtetin e pavarur gjyqësor.


Më shumë nga rubrika

Romët e arsimuar kërkojnë realizim jashtë vendit

Komuniteti rom e ka të vështirë të përshtatet me kushtet e tregut të punës në Bullgari. Këtë e tha para BNR Stara Zagora Ganço Iliev, kryetar i Shoqatës “Bota pa Kufij”. Shumë romë po kërkojnë të ardhura ditore, jo një perspektivë karriere, mendon..

botuar më 21-07-31 3.21.MD

Kryqi i Kuq Bullgar shpalli një konkurs fotografik

Me rastin e njëqindvjetorit të tij, Kryqi i Kuq Bullgar organizon një konkurs fotografie të quajtur “HUMAN-i-ti”. “Konkursi është një sfidë, si për ne ashtu edhe për të gjithë fotografët amatorë dhe profesionistë - për të gjetur njerëzimin, për ta..

botuar më 21-07-31 9.45.PD
Stefan Janev

Kryeministri Stefan Janev: Bullgaria duhet të ketë një qeveri të qëndrueshme

Të mos nxitohet me parashikimet dhe skenarët për një javë, dy muaj, etj. Për këtë bëri thirrje Kryeministri në detyrë Stefan Janev para gazetarëve pasi iu dha një mandat për të formuar një qeveri partisë ITN. Janev tha se partive në parlament duhet..

botuar më 21-07-30 6.54.MD