Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shënojmë Ditën Ndërkombëtare të Punës

Pllamen Dimitrov
Foto: BGNES

Më 1 maj shënojmë Ditën Ndërkombëtare të Punës. Sipas sindikatave bullgare, te ne po vazhdojnë të jenë aktuale çështjet për vazhdimësinë e ditës së punës dhe pagimin e punës.

Presidenti i Konfederatës së Sindikatave të Pavarura /KNSB/ Pllamen Dimitrov tha para BNR se sindikata insiston që deri në vitin 2025 paga minimale në vend të arrijë pagën e mjaftueshme për mbijetesën normale, e cila sipas sindikalistëve aktualisht është 1250 leva (639 euro).

Për të dytin vit radhazi sindikatat në vendin tonë nuk organizojnë festime për Ditën e Punës për shkak të epidemisë së koronavirusit. Partia Socialiste Bullgare /BSP/ shënon ditën me një koncert-miting me titull: "Punë e denjë - jetë e denjë".


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD

Bashkatdhetarët tanë jashtë vendit gjithnjë e më pak po mbështesin financiarisht të afërmit e tyre në Bullgari

Paratë që emigrantët bullgarë dërgojnë nga jashtë për familjet e tyre në Bullgari janë ulur gati pesë herë për periudhën janar-prill 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2020. Sipas Bankës Popullore Bullgare prillin e kaluar bullgarët..

botuar më 21-06-18 3.13.MD

KQZ do të shtypë edhe fleta të votimit për zgjedhjet e jashtëzakonshme

Pavarësisht nga votimi në makinë, Komisioni Qendror Zgjedhor - KQZ hapi një procedurë për një prokurim publik për shtypjen e fletëve të votimit për zgjedhjet parlamentare të 11 korrikut. Kjo do të bëhet me negociata pa njoftim paraprak. Procedura..

botuar më 21-06-18 12.37.MD