Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Në maj Kopshti Zoologjik i Sofjes shënon 133 vjet nga themelimi i tij.Kopshti Zoologjik i Sofjes është më i vjetri dhe më i madhi në Gadishullin Ballkanik. Ai u krijua në vitin 1888 nga Princi Ferdinand.Në ditët e ngrohta të pranverës Kopshti Zoologjik bëhet një vend i preferuar për shumë fëmijë dhe prindërit e tyre.
Foto: BGNES

Më shumë nga rubrika

Bullgaria në fotografi

Në prag të 24 majit – Dita e shkrimit sllav dhe e kulturës bullgare, trupa emblematike bullgare për balet modern  "Arabesk"  po përgatit një kaleidoskop prej fragmentesh të shfaqjeve të saj më të mira.  Valltarët e talentuar do të paraqiten..

botuar më 21-05-13 7.25.MD

Bullgaria në fotografi

Qyteti Ballçik – një nga perlat e bregdetit tonë verior – në pritje të një stine më të mirë turistike. Përveç detit, Ballçik është i njohur edhe për trashëgiminë e tij të pasur natyrore. Në Greqinë e Lashtë ai është quajtur Kruni (nga..

botuar më 21-05-07 4.36.MD

Bullgaria në fotografi

Dita e Trimërisë dhe e Ushtrisë Bullgare në Sofje u shënua me shenjtërimin e flamujve luftarakë dhe flamujve të shenjtë. Ditën e Shën Gjergjit u bënë homazhe në shenjë mirënjohjeje ndaj të vdekurve për lirinë dhe pavarësinë e Bullgarisë edhe..

botuar më 21-05-06 1.01.MD