Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja dhe Burgas me iniciativa interesante për Ditën e Evropës

Foto: arkiv

Pallati Kombëtar i Kulturës në Sofje do të ndriçohet sonte në ngjyrat e flamurit evropian me rastin e Ditës së Evropës. Gjithashtu sot, si pjesë e Ditëve të Filmit LUX, në Shtëpinë e Kinemasë do të shfaqet filmi “Edhe një tjetër” e Thomas Winterberg. Surpriza i pret udhëtarët në më shumë se 250 stacione hekurudhore, të cilët do të përshëndeten gjatë gjithë ditës me rastin e festës dhe Vitit Evropian të Transportit Hekurudhor.

Burgas do të shënojë Ditën e Evropës me një sfidë që do të bashkojë njerëz nga pjesë të ndryshme të botës. Bashkia e qytetit Burgas dhe Qendra Rajonale e Informacionit u bëjnë thirrje tifozëve të qytetit që të bëjnë selfie në vendin ku janë për momentin dhe të dërgojnë mesazhin e tyre origjinal në Instagram (#loveburgas).

Përpilues: Diana Cankova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Godina e BNR-së

BNR mbetet media me besim më të madh

Radio Kombëtare Bullgare /BNR/ është përsëri media në të cilën qytetarët bullgarë kanë besimin më të madh, tregon raporti për vitin 2021 i Institutit për Studimin e Gazetarisë "Reuters" pranë Universitetit të Oksfordit. Pjesa më e madhe, 72% e..

botuar më 21-06-23 11.56.PD

Docenti Petër Atanasov: “Pacienti nuk është një llogari financiare!”

Çdo mëngjes, pavarësisht nëse është ditë pune ose ditë pushimi, përpara kabinetit të docentit Petër Atanasov , në klinikën “Sëmundje të Brendshme” të Spitalit Universitar për një shërim aktiv dhe një mjekësi të shpejtë “Pirogov” radhiten..

botuar më 21-06-23 10.28.PD

Bullgarët dhe spanjollët nderojnë Julio Palencia

Sot Ambasada e Spanjës në Bullgari prezanton një botim jashtëzakonisht interesant, të titulluar “Nëpër gjurmët e një diplomati spanjoll në Sofje: Julio Palencia. Itinerari dhe pasqyra e marrëdhënieve diplomatike midis Spanjës dhe Bullgarisë”...

botuar më 21-06-22 2.55.MD