Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti ripohoi se do të ketë zgjedhje të parakohshme më 11 korrik

Presdenti Rumen Radev
Foto: president.bg

Të gjithë 15 kandidatët për përbërjen e re të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve u përgjigjen kërkesave ligjore, deklaroi Presidenti Rumen Radev pas dëgjimit të tyre publik.

Ai u bëri thirrje që të fillojnë përgatitjet për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 korrikut. "Do të ketë një dekretin tim me kohë, por me një veçori – kjo do të ndodhë së bashku me njoftimin e qeverisë teknike," shtoi ai.

Kryetarja e KQZ-së Kamelija Nejkova nga "Ka një popull të tillë" shprehu dëshirën që partitë dhe koalicionet të mos e kthejnë komisionin peng të mosmarrëveshjeve të tyre. Ajo vuri në dukje se megjithëse është mbrojtëse e votës me makina, nuk përjashton mundësinë të votohet me fletëvotime aty ku paraqiten rrethana të paparashikuara.


Më shumë nga rubrika

Shtetasit e BE do të mund të hyjnë në Greqi edhe me një test negativ antigjeni

Nga sot, 19 qershor, të gjithë qytetarët që hyjnë në Greqi, të cilët arrijnë nga të ashtuquajturat “vende të gjelbra”, përfshirë Bullgarinë (https://reopen.europa.eu/en), pavarësisht nga lloji i transportit, do të mund të hyjnë në vend po të..

botuar më 21-06-19 6.05.PD

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD

Bashkatdhetarët tanë jashtë vendit gjithnjë e më pak po mbështesin financiarisht të afërmit e tyre në Bullgari

Paratë që emigrantët bullgarë dërgojnë nga jashtë për familjet e tyre në Bullgari janë ulur gati pesë herë për periudhën janar-prill 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2020. Sipas Bankës Popullore Bullgare prillin e kaluar bullgarët..

botuar më 21-06-18 3.13.MD