Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Që prej vitesh turistët ukrainas në Bullgari janë më shumë se ata rus

Rumen Draganov
Foto: BGNES

Në vitet e fundit kemi më shumë turistë ukrainas sesa rusë. Në vitin 2020 kemi pasur 50 000 turistë nga Rusia dhe 200 000 nga Ukraina, vuri në dukje doc. Rumen Draganov para bTV në lidhje me fluturimet e anuluara nga Rusia në maj. Për mendimin e tij nuk ka tregje të parëndësishme, por ato duhet të vlerësohen sipas përparimit të vaksinimit.

Sipas këtyre kritereve, Izraeli është në vendin e parë, i ndjekur nga Britania e Madhe dhe më pas nga Gjermania. "Vitin e kaluar kishte një rënie prej 60% jo vetëm në Bullgari, përpjekja këtë vit është që ta pakësojmë këtë rënie në 30%," tha Doc. Draganov.

Drejtoresha e Bordit Kombëtar të Turizmit Polina Karastojanova tha se parashikimi i Organizatës Botërore të Turizmit është që në vitin 2025 industria e turizmit të kthehet në nivelet nga viti 2019.

Më shumë nga rubrika

Vendpushimi Albena

Vendpushimi “Albena” ishte i pari që mori stikerin "100% të vaksinuar"

Vendet turistike në Bullgari me staf të vaksinuar do të marrin stiker "100% të vaksinuar", njoftoi në një konferencë shtypi në Albena Ministrja e Turizmit Stella Balltova. Pushimorja e parë që mori një stiker të tillë është Albena. Në vendpushim ka..

botuar më 21-06-10 7.29.MD

Me një vëmendje të shtuar pranë rezervuarëve gjatë sezonit të verës

Në muajt e ngrohtë të verës turistët kërkojnë freski buzë detit ose rreth lumenjve të bukur malorë dhe digave. Që të mund të ndihen të pa rrezikuar pranë rezervuarëve të shumtë të pa mbrojtur në vend, “njerëzit mund të pushojnë buzë tyre, por në..

botuar më 21-06-10 10.16.PD

Parashikueshmëria, vaksinimi masiv, hotelet kovid, apo si ta shpëtojmë verën turistike 2021?

Në këtë moment turistët kërkojnë një siguri më të madhe dhe parashikueshmëri. Ata gjithnjë e më pak ndikohen nga çmimet, nga atraksionet suplementare, cilësia e shërbimit si dhe nga faktorë të tjerë, të cilat paracaktonin sjelljen e tyre përpara..

botuar më 21-06-08 12.38.MD