Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

6.85% janë rastet e reja të Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Foto: EPA/BGNES

1078 janë rastet e reja të koronavirusit në vend pas 16 392 testeve të kryera gjatë 24 orëve të fundit. 6.58% e mostrave janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica e të infektuarve rishtazi janë në qytetin e Sofjes – 205, pasuar nga rrethet e Plovdivit - 116, të Stara Zagorës - 100 dhe të Ruses - 62 raste. Numri i pacientëve aktivë u ul në 42 838. 5 571 pacientë u shtruan në spital. 555 u trajtuan në njësitë e kujdesit intensiv. Të vdekurit me Covid-19 në 24 orët e fundit janë përsëri një numër i madh - 116. Sipas këtij treguesi alarmues, Bullgaria renditet e 14-ta në botë dhe e 5-ta në Evropë. 3005 njerëz u shëruan nga koronavirusi në harkun e shënuar kohor. Më shumë se 25 485 vaksina janë bërë gjatë 24 orëve të fundit. Numri total i të vaksinuarve deri tani është 963 539. 311 845 persona janë të imunizuar me dozën e dytë.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD

Bashkatdhetarët tanë jashtë vendit gjithnjë e më pak po mbështesin financiarisht të afërmit e tyre në Bullgari

Paratë që emigrantët bullgarë dërgojnë nga jashtë për familjet e tyre në Bullgari janë ulur gati pesë herë për periudhën janar-prill 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2020. Sipas Bankës Popullore Bullgare prillin e kaluar bullgarët..

botuar më 21-06-18 3.13.MD

KQZ do të shtypë edhe fleta të votimit për zgjedhjet e jashtëzakonshme

Pavarësisht nga votimi në makinë, Komisioni Qendror Zgjedhor - KQZ hapi një procedurë për një prokurim publik për shtypjen e fletëve të votimit për zgjedhjet parlamentare të 11 korrikut. Kjo do të bëhet me negociata pa njoftim paraprak. Procedura..

botuar më 21-06-18 12.37.MD