Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mosmarrëveshje për financat e shtetit

Kirill Ananiev (majtas) dhe Asen Vasilev
Foto: BGNES

Ministri i përkohshëm i Financave Asen Vasilev dhe ish Ministri i Financave Kirill Ananiev u kundërshtuan njëri tjetrin gjatë transferimit të postit në ministri. Vasilev tha se buxheti duhej të ishte azhurnuar, njoftoi BGNES.

"Nuk ka asnjë mënyrë për të bërë një azhurnim i cili nuk do të pasqyrojë politikat dhe programet e qeverisë së re, nuk është e ndershme dhe korrekte. Të gjithë jetonim me idenë që subjektet e reja në politikë do të formonin qeveri të vet dhe program të vet, " iu përgjigj Ananiev.

Kirill Ananiev hodhi poshtë kritikat e Presidentit Rumen Radev se qeveria e vjetër e ka "kulluar thesarin" dhe theksoi se në fund të prillit buxheti ka qenë në suficit prej 67 milion euro, 4.4 miliard euro në rezerva fiskale dhe 1.6 miliard euro në fondin e pensionit.

Më shumë nga rubrika

Kopshti Botanik në Sofje shënon Festën e Barnave Mjekësore me një pazar të bimëve medicinale

Më 24 qershor, Dita e Enjos, e njohur në Bullgari si festa e bimëve mjekësore, do të shënohet në Kopshtin Botanik Universitar - Sofje. Do të ketë një pazar me bimë medicinale dhe aromatike dhe erëza gjatë gjithë ditës. Para mesditës, programi..

botuar më 21-06-24 4.50.PD

Kryeprokurori Ivan Geshev u takua me homologun e tij shqiptar Olsian Çela

Kryeprokurori Ivan Geshev u takua me kryeprokurorin shqiptar Olsian Cela, bëri të ditur zyra e shtypit e Prokurorisë. Të dy kryeprokurorët diskutuan çështje me interes të përbashkët, luftën kundër krimit të organizuar dhe bashkëpunimin midis..

botuar më 21-06-23 7.29.MD

Përfaqësuesit e biznesit dhe qytetarët kërkojnë hapjen e Ilinden-Eksohi

Sonte qytetarët bullgarë u mblodhën për të protestuar në rrugën Goce-Dellçev-Dramë. Arsyeja e pakënaqësisë së tyre është pika e mbyllur kufitare "Ilinden-Eksohi". Pasi dështuan përpjekjet e autoriteteve rajonale në dy rajonet kufitare për të gjetur..

botuar më 21-06-23 7.08.MD