Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dënoi kategorikisht goditjen kundër Jeruzalemit

Foto: BGNES

Bullgaria dënon zjarrin me raketa kundër Jeruzalemit, thuhet në një deklaratë të përbashkët të ministrit të ri të përkohshëm të punëve të jashtme Svetllan Stoev dhe të ish-diplomates së parë Ekaterina Zaharieva.

"Deklarata e përbashkët në emër të dy ministrave të jashtëm tregon linjën e vazhdimësisë në politikën e jashtme jo vetëm për këtë çështje specifike, por edhe për prioritetet tona të tjera të politikës së jashtme," theksoi ministri i ri.

"Ne dënojmë kategorikisht goditjet e vazhdueshme me raketa dhe sulmet ndaj popullatës civile, të cilat janë absolutisht të papranueshme. Zjarri provokues me raketa nga Gaza terrorizon popullin izraelit dhe arab në Jeruzalem dhe përreth tij dhe duhet të ndalet menjëherë. "Dhuna dhe terrori nuk i zgjidhin problemet," shënohet në deklaratë.


Më shumë nga rubrika

Godina e MPJ-së në Sofje

Sofja ripohoi pozitën e saj mbi perspektivën evropiane të Shkupit

Bullgaria ripohoi pozitën e saj mbi perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut dhe mbetet e hapur për një dialog konstruktiv me Presidencën e ardhshme sllovene të Këshillit të Bashkimit Evropian për të gjetur zgjidhje reciprokisht të pranueshme. Kjo..

botuar më 21-06-22 5.58.MD

Hapen 784 seksione jashtë shtetit për zgjedhjet parlamentare

Bullgarët në 68 vende do të votojnë në gjithsej 784 seksione në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 korrikut, njoftoi Ministria e Jashtme numrin përfundimtar të vendvotimeve. Më shumë vendvotime hapen në Britaninë e Madhe - 135, ndjekur nga..

botuar më 21-06-21 5.04.MD

Zoran Zaev “shëtiti” nëpër Sofje

Vizita e Kryeministrit maqedonas Zoran Zaev më 17 qershor në Sofje filloi në një shkallëminore dhe në një sigurim të tepruar nga të dyja palët. Një ditë para mbërritjes së delegacionit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Ministria e Jashtme..

botuar më 21-06-18 2.45.MD