Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një festival origjinal mbledh njerëz nga i gjithë vendi në malin Stranxha

Foto: strandja.bg

Edicioni i 17-të i Festivalit të Bedit /Rhododendron ponticum/ po zhvillohet këtë fundjavë në krahinën Tullpan afër fshatit Zabernovo të Mallko Tërnovos.

Festa mbahet çdo vit në një vend të ndryshëm në Stranxha, por është gjithmonë në maj, kur lulëzon shkurrja, tha për BNR-Burgas drejtoresha e Parkut Natyror Stranxha, inxhinierja Rumjana Cvjatkova, organizatore e festivalit. Himni i Stranxhës - "Hëna e pastër tashmë po ngrihet", shënon fillimin e ngjarjes kushtuar bimës - simbol i Bullgarisë Juglindore dhe mysafirëve u ofrohen mundësi interesante për një shëtitje në malet mistike.

Bedi /Rhododendron ponticum/ është një shkurre e gjatë me gjelbërim të përjetshëm, që arrin mbi 2 metra, me një kërcell të degëzuar. Lulëzon në maj dhe qershor për një kohë të shkurtër dhe mund të shihet vetëm në Stranxha të Bullgarisë dhe në Kaukaz, në vende të vështira për t'u arritur.

Përpiloi: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Foto: Bansko Nomad Fest 2021

Bansko Nomad Fest 2022 pret qindra nomadë digjitalë nga e gjithë bota

Nga data 26 qershor deri më 3 korrik qyteti Bansko po përgatitet të presë qindra nomadë digjitalë si dhe njerëz të cilët punojnë në distancë nga e gjithë bota, që të mund të festojnë lirinë dhe mënyrën e pavarur të punës dhe të jetës. Në..

botuar më 22-06-24 7.15.PD

Në mal në vend se në det - përse të zgjedhim një pushim në qytetin Trojan këtë verë

Gjatë muajit maj bashkia e qytetit Trojan ka llogaritur një prani të fortë turistike. Duke gjykuar në bazë të rezervimeve paraprake, gjatë muajve të ardhshëm në malin Stara Pllanina në rajonin e qytetit Trojan pritet një sulm edhe më i madh, mësojmë..

botuar më 22-06-20 1.05.MD

Një festival peshku në Burgas tërheq adhuruesit e shijeve të detit

Nëse po planifikoni një fundjavë buzë detit, mund të vizitoni bregun jugor të Detit të Zi dhe të bashkoheni në Festivalin e Peshkut. Pritësi është Kompleksi Kulturor dhe Turistik “Çengene Skele” pranë Burgasit në datat 17 dhe 18 qershor...

botuar më 22-06-17 8.05.PD