Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri bullgar dhe Ambasadorja e SHBA: Lufta kundër korrupsionit në Bullgari është thelbësore

Ambasadorja e SHBA-së Herro Mustafa
Foto: BGNES

Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev zhvilloi një takim me Ambasadoren e SHBA në Bullgari Herro Mustafa, në të cilin u diskutuan çështje në lidhje me situatën aktuale politike në vend. Janev theksoi prioritetet e kabinetit zyrtar dhe mundësitë për zbatimin efektiv të tyre. Të dy shprehën një mendim të përbashkët se lufta kundër korrupsionit në Bullgari është thelbësore. Biseda preku gjithashtu tema në lidhje me diversifikimin e energjisë.

Takimi midis Kryeministrit Stefan Janev dhe Ambasadoret Herro Mustafa është një shenjë e qartë e forcimit dhe zhvillimit të marrëdhënieve Bullgaro-Amerikane, sipas zyrës së shtypit të qeverisë.

Më shumë nga rubrika

Po zhvillohet Takimi i Nëntë Kombëtar i Mbarështuesve të Deleve

Pranë fshatit Arbanasi të rrethit të Veliko Tërnovos, pranë manastirit të Pjetrit dhe Palit, po zhvillohet edicioni i nëntë i Takimit Kombëtar të Mbarështuesve të Deleve. Në kuadrin e tri ditëve, nga 18 deri në 20 qershor, profesionistë të..

botuar më 21-06-19 7.35.PD

Shtetasit e BE do të mund të hyjnë në Greqi edhe me një test negativ antigjeni

Nga sot, 19 qershor, të gjithë qytetarët, të cilët arrijnë nga të ashtuquajturat “vende të gjelbra”, përfshirë Bullgarinë (https://reopen.europa.eu/en) , pavarësisht nga lloji i transportit, do të mund të hyjnë në Greqi po të prezantojnë një..

botuar më 21-06-19 6.05.PD

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD