Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Në pëshpëritje e humbas mendjen time ..."

Më shumë se 40 artistë dhe muzikantë bullgarë janë përfshirë në videon më të fundit të P. I. F.

Foto: BGNES

Dimo nga grupi P. I. F. është një njeri që nuk mund të harrohet. Edhe pse jetoi dhe punoi në një mënyrë shumë modeste, pa u treguar dhe gjithnjë bashkë me kolegët e tij, ai la kaq shumë pas - njerëz që e duan, këngë që kanë prekur disa breza, një zë i njohur dhe frymëzues.

Disa muaj më parë Dimo ndërroi jetë në moshën 45 vjeç, duke humbur betejën me Covid - 19.

Ditët e fundit fansat e bendit dhe të Dimos patën kënaqësinë ta shohin videon e këngës së parë prej albumit të ri të P. I. F. dhe të fundit me pjesëmarrjen e Dimos.

Kënga quhet OPUS 4, zëri është i Dimos, dhe në video shihen dhjetëra muzikantë dhe aktorë të njohur bullgarë. Kuadri i fundit është me Dimo, i xhiruar në kishën tek diga e Zhrebçevos. Teksti i është kushtuar besimit në Zot dhe shpreh gjëra shumë personale.

"Unë gjithmonë do të bërtas emrin tënd dhe në pëshpëritje e humbas mendjen time ..." - këndon Dimo në tekstin e sinqertë dhe plot simbole – një gjë tipike për krijimtarinë e tij. Secili prej pjesëmarrësve në video gjithashtu ka një qëndrim shumë personal. Sytë dhe sjellja e tyre tregon mirënjohje dhe respekt për këtë artist, me të cilin jeta i ka takuar.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

No more – hiti i ri i këngëtares Poli Genova

Poli Genova , një nga këngëtaret më të suksesshme të muzikës pop bullgare, prezantoi këngën e saj më të re No more. Interpretuesja e hiteve “Në inat”, “Ditë të kripura”, If Love Was a Crime etj., e lidhim me vendin prestigjioz të katërt të cilën..

botuar më 21-06-21 10.16.PD

Kuarteti “Sllavej” – 30 vjet dritë, muzikë dhe dashuri

Kuarteti “Sllavej” feston 30 vjetorin e fillimit të vet - kohë, gjatë së cilës  ansambli konfirmoi famën botërore dhe sukseset e të kënduarit popullor bullgar të dhomës, një fenomen i vërtetë në këngët popullore polifonike. Historia..

botuar më 21-06-20 11.45.PD

Pllaja Devetashko kthehet në një qendër të xhazit

Që nga viti 2015 e këtej livadhi midis fshatrave Gorsko Slivovo dhe Kërpaçevo në rajonin e qytetit Loveç strehon adhuruesit e xhazit. Festivali “Jazz nën yjet e Pllajës Devetashko” sivjet fillon më 19 qershor në shpellën “Garvanica” pranë fshatit..

botuar më 21-06-18 7.15.PD