Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria u klasifikua në finalen e Evrovizionit

Foto: BGNES

Votat e adhuruesve të muzikës në Evropë renditën në finalen e Evrovizionit 2021 interpretimin emocional të pjesëmarrëses bullgare Viktoria. Në gjysmëfinalen e dytë këngëtarja bullgare doli nën numrin 13.

Një element i rëndësishëm vizual i prezantimit të saj ishte rëra në rënie - një simbol i kalimit të kohës. Ajo doli në skenë me një foto të babait të saj i cili është duke luftuar me një sëmundje të rëndë.

Finalja e madhe e Evrovizionit 2021 është më 22 maj. Spektatorët në Bullgari mund të shikojnë shfaqjen drejtpërdrejtë nga ora 22:00.Më shumë nga rubrika

Ju prezantojmë këngën "E gjithë dashuria" të Vllado Dimov

"E gjithë dashuria" është një këngë për verën, detin dhe sigurisht - dashurinë që duam të mbajmë mend përgjithmonë. Muzika është e këngëtarit Vllado Dimov, karriera e të cilit filloi në vitin 2004, pas pjesëmarrjes së tij në formate televizive të..

botuar më 21-11-04 9.36.PD
Nika Paris

Bullgarja Nika Paris është një nga yjet në "X Factor" në Itali

Vajza bullgare 16-vjeçare Nikoll Pallasçeva është një nga yjet e “X Factor” në kanalin televiziv “Sky” të Italisë. Me pseudonimin e saj artistik Nika Paris, ajo mblodhi 4 "Po" nga juria me një këngë në frëngjisht - hitin e Zaz "Je veux". Më shumë..

botuar më 21-11-02 4.01.MD

Nder dhe lavdi për ju rilindës popullorë!

Dita e Iluministëve Popullorë është ndër festat më të respektuara bullgare. Për herë të parë ajo u shënua në qytetin Pllovdiv në vitin 1909, por u themelua zyrtarisht në vitin 1922. Kjo është një ditë për t’u bërë homazh bullgarëve të mëdhenj,..

botuar më 21-11-01 11.33.PD