Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një prift ortodoks bullgar do të shërbejë një lutje në Vatikan

Sheshi "Shën Pjetri" në Vatikanë
Foto: arkiv

Një shërbim historik në Bazilikën e Shën Pjetrit në Vatikan do të mbahet sot, tha për BNR prifti i ri ortodoks bullgar në Romë, Presbiteri Ivan Ivanov. "Për herë të parë në historinë e Kishës Ortodokse, do të mbahet një shërbesë lutjeje në Bazilikën e San Pietro në kriptën e papëve, ku ndodhet kisha e mbrojtësve të Evropës - Vëllezërit e Shenjtë Kirill dhe Metodij - , "shpjegoi ai.

Ndërkaq më 27 maj do të shërbehet dhe liturgjia e parë ortodokse në altarin qendror të Bazilikës “San Clemente” në Romë tek varri i Shën Kirill Filozofit.

Më shumë nga rubrika

Rrezik ekstrem i zjarreve të paktën deri më 15 gusht

Më 5 gusht u shpall ditë zie në bashkitë Petriç, Sandanski dhe Kresna në kujtim të dy pylltarëve që vdiqën duke shuar zjarrin pranë fshatit Petrovos së bashkisë së Sandanskit. Pas përshkallëzimit të zjarreve në vend, qeveria urdhëroi ndërprerjen e të..

botuar më 21-08-05 9.30.PD

Ulje me 33 persona të të sapo infektuarve në krahasim me një ditë më parë

429 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit krahasuar me 462 n jë ditë më parë . 2% e 20 868 mostrave të marra janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit në 2.77% të m ërkurën në mëngjes. Shumica e..

botuar më 21-08-05 9.14.PD

BSP do të propozojë qeverinë teknike, në rast se merr mandat për formimin e kabinetit të ri

Në qoftë se "Ka një popull të tillë" (ITN) nuk arrin të formojë një qeveri dhe presidenti i jep një mandat BSP -së, e majta do të propozojë që të vazhdohet qeverisja e kabinetit teknik. Kjo u tha nga udhëheqësja e BSP Kornelija Ninova pas takimit..

botuar më 21-08-04 8.14.MD