Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në vitin 2020 rreth 70 000 pacientë mbetën pa mjekun e përgjithshëm

Foto: Pixabay

Vetëm vitin e kaluar rreth 70 000 pacientë zbuluan se mbetën pa mjekun e përgjithshëm për shkak të ndërprerjes së praktikës mezi pasi e kërkuan atë në lidhje me një problem shëndetësor. Këtë e tha Avokatja e Popullit Diana Kovaçeva para Konferencës Shkencore Ndërkombëtare “Të Drejtat Themelore dhe E Drejta Mjekësore”, organizuar nga Instituti i Shtetit dhe Ligjit. Sipas saj në vitin 2020, ankesat shëndetësor tek avokati i popullit janë mbi 1000 dhe kanë të bëjnë kryesisht me aksesin në kujdesin mjekësor në zona të largëta dhe të vështira për t’u arritur, cilësinë e shërbimeve mjekësore, dyshimet për gabime mjekësore, gabimet teknike në certifikatat e lëshuara të vaksinimit, etj.

Për momentin, nuk ka asnjë mundësi për të korrigjuar të dhëna të gabuara në certifikata, tha ajo. Qytetarët që kanë marrë dy doza të vaksinave të ndryshme gjithashtu përballen me një problem. “Për momentin, ende nuk është e mundur të marrësh një certifikatë nëse je vaksinuar me dy vaksina të ndryshme si doza e parë dhe e dytë. Shpresoj që ky problem të zgjidhet”, theksoi Avokati i Popullit.


Më shumë nga rubrika

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD

Ngritën flamurin bullgar në anijen "Shenjtorët Kiril dhe Metodi"

Në Varna aktorja Maria Bakallov a u bë kumbara e anijes së parë kërkimore ushtarake b ullgare. Ai e ka emrin e vëllezër ve të shenjtë Kirili dhe Metodi. Anija me numër bordi 421 është pronësi e një konsorciumi midis Shkollës..

botuar më 21-07-27 11.58.PD