Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Shëndetësisë miratoi Covid - certifikatën digjitale të BE

Foto: europarl.europa.eu

Sot me një urdhër Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov miratoi Covid certifikatën digjitale të BE për vaksinim kundër Covid-19.

Certifikata krijohet në regjistrin elektronik të imunizimit pas regjistrimit të vaksinimit dhe lëshohet me kërkesë të personit të vaksinuar kundër Covid-19 nga profesionisti mjekësor që e ka bërë vaksinën ose nga mjeku i përgjithshëm.

Certifikatat janë për skemën e përfunduar të vaksinimit, skemën jo të plotë të vaksinimit, ose për skemën e përfunduar të përzier të vaksinimit.


Më shumë nga rubrika

Rregulla të reja për hyrje në Bullgari nga vendet në zonën e kuqe

Nga e enjtja, 29 korrik, shtetasit bullgarë, personat me qëndrim të përhershëm ose afatgjatë në Bullgari dhe familjet e tyre, shtetasit e BE-së dhe Zonës Ekonomike Evropiane, punëtorët sezonalë dhe të huajit që duan të marrin dekret për shtetësi..

botuar më 21-07-27 7.28.MD

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD