Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ribotimi i certifikatave për Covid-19 fillon më 4 qershor

Foto: BGNES

Të gjithë qytetarët që tashmë disponojnë certifikatë për ciklin e plotë të vaksinimit kundër Covid-19 do të jenë në gjendje ta ribotojnë falas dokumentin në fjalë në formatin evropian në faqen e internetit të Sistemit Kombëtar të Informacionit Shëndetësor, në seksionin "Unë dhe familja ime". Ata do të mund të shkarkojnë dokumentin pa pasur një nënshkrim elektronik të kualifikuar. Pritet që kjo të jetë e mundur nga 4 qershori 2021, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Për të marrë formatin e ri evropian, qytetarët që tashmë kanë certifikatë do të duhet të fusin numrin e tyre personal, numrin e kartës së identitetit dhe numrin e njërës prej dy vaksinave të përshkruara në dokumentin e vjetër.

Shtetasit e huaj do të duhet të plotësojnë përkatësisht numrin personal të të huajit dhe numrin e dokumentit për qëndrim të përhershëm në Bullgari. Sistemi do të lejojë shkarkimin e dokumentit vetëm nëse të gjitha të dhënat e futura janë plotësuar në mënyrë korrekte.


Më shumë nga rubrika

Romët e arsimuar kërkojnë realizim jashtë vendit

Komuniteti rom e ka të vështirë të përshtatet me kushtet e tregut të punës në Bullgari. Këtë e tha para BNR Stara Zagora Ganço Iliev, kryetar i Shoqatës “Bota pa Kufij”. Shumë romë po kërkojnë të ardhura ditore, jo një perspektivë karriere, mendon..

botuar më 21-07-31 3.21.MD

Kryqi i Kuq Bullgar shpalli një konkurs fotografik

Me rastin e njëqindvjetorit të tij, Kryqi i Kuq Bullgar organizon një konkurs fotografie të quajtur “HUMAN-i-ti”. “Konkursi është një sfidë, si për ne ashtu edhe për të gjithë fotografët amatorë dhe profesionistë - për të gjetur njerëzimin, për ta..

botuar më 21-07-31 9.45.PD
Stefan Janev

Kryeministri Stefan Janev: Bullgaria duhet të ketë një qeveri të qëndrueshme

Të mos nxitohet me parashikimet dhe skenarët për një javë, dy muaj, etj. Për këtë bëri thirrje Kryeministri në detyrë Stefan Janev para gazetarëve pasi iu dha një mandat për të formuar një qeveri partisë ITN. Janev tha se partive në parlament duhet..

botuar më 21-07-30 6.54.MD