Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kombëtarja bullgare e futbollit humbi nga Franca

Franca mundi Bullgarinë 3:0 në një ndeshje kontrolli në “Stade de France” në Paris, para Euro 2021. Ndeshja filloi me presionin e pritur të nikoqirëve. Kampionët e botës shënuan gol në minutën e 29-të, pas gërshërës akrobatike të pasme nga Antoine Griezmann dhe një autogoli me kokë nga Ivajllo Çoçev. Në pjesën e dytë, bullgarët vazhduan të mbrohen, edhe pse humbën një shans për ta barazuar rezultatin. Në 10 minutat e fundit të ndeshjes mbrojtja bullgare u plas dhe arriti në rezultatin përfundimtar.

Nuk mund të them se lojtarët nuk u përpoqën, tha trajneri i bullgarëve Jasen Petrov pas humbjes. Ai shtoi se ekipi mund të mësohet vetëm nga tre ndeshjet miqësore që luajti javën e fundit dhe të ecë përpara. “Luanët” përfunduan 1:1 me Sllovakinë, ndërsa para kësaj humbën ndaj Rusisë 0:1.

Mbretëresha e Kërcimit të Lartë feston 25 vjetorin e titullit të saj të artë olimpik

Sot, Presidentja e Komitetit Olimpik Bullgar Stefka Kostadinova feston një çerek shekulli të fitimit të arit olimpik në koleksionin e saj. Ngjarjet nga data 3 gusht 1996, të cilat kanë rastisur gjatë natës së zjarrtë përpara 85 000 spektatorëve në..

botuar më 21-08-03 2.28.MD
Tajbe Jusein

Tajbe Jusein do të luftojë për një medalje bronzi në Tokio

Tajbe Jusein iu deshën vetëm 51 sekonda për të hyrë në betejën për medalje në Tokio. Mundësja bullgare mposhti rivalen e saj Bolortuya Khurelkhuu nga Mongolia në çerekfinalet e turneut olimpik në kategorinë 62 kg. Në ndeshjen e parë, Tajbe Jusein..