Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Manastiri “Shën Luka Apostulli dhe Ungjilltari” është një vend i preferuar nga pelegrinët nga afër dhe larg.Ky është një manastir veprues ortodoks për gra, i vendosur në rrëzën veriore të malit Osogovska, rreth 7 km nga qyteti Kjustendill (Bullgaria Jugperëndimore).


Supozohet se manastiri është themeluar në shekullin e 10-të. Arsyeja për këto supozime janë themelet e hershme të zbuluara dhe kalaja mesjetare aty pranë "Kufiri". Gjatë viteve të kaluara manastiri është shkatërruar shumë herë, u rindërtua në shekullin e njëzetë (1948). 


Mbi manastir mund të shijoni freskinë e një pylli shekullor të ahut.Foto: Krasimir Martinov

Më shumë nga rubrika

Bullgaria në fotografi

Vendpushimi ynë malor Borovec tërheq gjatë verës me freskinë dhe pamjet e bukura Foto: Krasimir Martinov

botuar më 21-08-04 1.55.MD

Bullgaria në fotografi

Qyteti i lashtë Nesebër   – një vend i dashur i turistëve në bregdet Foto: Krasimir Martinov

botuar më 21-07-26 8.00.PD

Bullgaria në fotografi

Në verë qyteti Burgas pranë Detit të Zi është magjik ditën dhe natën. Foto: Krasimir Martinov

botuar më 21-07-17 8.21.MD