Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

KQZ po negocion suplementarisht 1500 makina votimi

Cvetozar Tomov
Foto: BGNES

Ka shumë të ngjarë të ketë një marrëveshje për të blerë makineri të reja votimi, por ajo nuk është finalizuar. Më shumë gjasa, që gjithçka do të jetë e qartë deri në fund të javës,  tha Cvetozar Tomov, nënkryetar dhe zëdhënës i Komisionit Qendror Zgjedhor - KQZ, për programin “Horizon” të BNR pas një takimi midis KQZ dhe prodhuesit të makinave “Smartmatik”. Nuk kemi ndërmend të shpenzojmë paratë e taksapaguesve, theksoi Tomov dhe shprehu shpresën se do të gjendet një kompromis i mundshëm i çmimit për logjistikën dhe transportin e makinerive.

Ato do të furnizohen me kamionë nga Holanda. Makineritë për votimin jashtë shtetit gjithashtu do të transportohen në tokë, por transporte të tjera do të shfrytëzohen përtej oqeanit.


Më shumë nga rubrika

Deputetët anuluan pushimet e tyre verore

Parlamenti nuk do të pushojë në gusht, votuan deputetët. Propozimin e paraqitur nga partia “Ka një popull të tillë” që Kuvendi Popullor për të mos dalë në pushimet tradicionale verore njëmujore e mbështetën 119 deputetë. Asnjë deputet nuk votoi..

botuar më 21-07-28 1.21.MD
Ivajllo Vëllçev

Kryeministri dëshiron një marrëveshje publike të koalicionit për një qeveri të re

Pres që partitë politike në kuadrin e dialogut të tyre për të formuar një qeveri, të gjejnë një mënyrë për një marrëveshje të koalicionit publik me përgjegjësi të përcaktuara qartë. Këtë e deklaroi Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev në fillim..

botuar më 21-07-28 11.43.PD
Hristo Ivanov

Akuza të shkëmbyera në parlament midis DB dhe DPS

Akuza të ndërsjella për korrupsion dhe varësi u shkëmbyen midis Bullgarisë Demokratike - DB dhe Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë – DPS, në fillim të mbledhje parlamentare të transmetuar në BNR. Udhëheqësi i DB Hristo Ivanov tha se sheh një problem..

botuar më 21-07-28 10.45.PD