Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria pret hapa konkretë nga Republika e Maqedonisë së Veriut

Bujar Osmani dhe Svetllan Stoev
Foto: mfa.bg

Në forumin përfundimtar në Antalia, në kuadër të presidencës së rotacionit të Turqisë të Procesit të Bashkëpunimit në Evropën Juglindore (SEECP), Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev u takua sot me Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani. Të dy ministrat diskutuan marrëdhëniet dypalëshe dhe perspektivën evropiane të Maqedonisë. Svetllan Stoev siguroi se nuk ka asnjë vend më të interesuar sesa Bullgariь që fqinji ynë jugperëndimor për t'u bërë anëtar i BE. Vendi ynë është i hapur për dialog dhe vazhdon të punojë në mënyrë aktive për të rivendosur besimin në marrëdhënie.

Bullgaria pret hapa konkretë nga Maqedonia e Veriut në zbatimin marrëveshjeve të arritura midis dy shteteve, theksoi Svetllan Stoev dhe shtoi se rruga pragmatike është fituese për të dy palët.


Më shumë nga rubrika

Nënpresidenti: Së bashku - bullgarët në Bullgari dhe jashtë, do të arrijmë ndryshimin

Ilijana Jotova dekoroi fituesit e konkurseve për fëmijë dhe adoleshentë të Agjencisë Shtetërore për Bullgarët Jashtë Shtetit. “Deklarata se ata që jetojnë jashtë nuk janë të interesuar për Bullgarinë nuk është e vërtetë. Kontaktet me..

botuar më 21-07-29 7.31.MD
Krum Zarkov

ITN dhe socialistët janë unanim mbi reformën në drejtësi

“Ka një popull të tillë” (ITN) dhe “BSP për Bullgarinë” kanë një përkim të plotë të programeve të tyre në fushën e reformës gjyqësore. Kjo u konstatua në një takim midis dy formacioneve, pjesë e një serie bisedimesh në parlament që kërkojnë..

botuar më 21-07-29 6.43.MD
Kirill Petkov

Deljan Peevski nuk ka marrë hua nga Banka Bullgare e Zhvillimit si person fizik

Banka Bullgare e Zhvillimit po analizon lidhjet ekonomike në kreditë e dhëna prej saj për shkak të sanksionit të Deljan Peevski nën aktin global “Magnitski”. Kjo u njoftua nga Ministri i Ekonomisë Kirill Petkov gjatë një seance në Parlament. Kur u..

botuar më 21-07-29 6.23.MD