Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qëndisje bullgare nga koha e Rilindjes Kombëtare janë të mbledhura në një katalog special

Foto: arkiv

Qëndisje unike bullgare të qepura gjatë Rilindjes Kombëtare Bullgare mbledh në një katalog Muzeu Historik “Iskra” (Shkëndija) në qytetin Kazanllëk. Botimi luksoz me imazhe të pasura titullohet “Ngjyra dhe fije” dhe është një nga veprimtaritë me të cilat institucioni shënon përvjetorin e 120 nga krijimi. Në katalog janë të përfshirë qëndisje nga këmisha, shami, mënga, fustane etj.

“Katalogu është një mundësi për të mbledhur për brezat shembuj të qëndisjeve popullore që nga koha e Rilindjes Kombëtare nga fundi i shekullit XIX” – tha për Radion Stara Zagora kuratorja e Departamentit “Etnografi” Venelina Ilieva. Ajo kujtoi se qëndisja ka qenë gjithmonë e pranishme në rrobat e bullgarëve, sepse në kulturën tonë popullore ekziston një besim se vetëm zanat dhe krijesat nga bota e përtejme veshin rroba të pa zbukuruara.

Më shumë për simbolikën e qëndisjeve dhe për elementet në to mund të lexoni në materialin “Veshja popullore bullgare – shprehja e shpirtit bullgar” nga koleksioni i Radio Bullgarisë.

Përpilues: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

Të mbijetosh pas tragjedisë së Titanikut dhe të lësh trashëgimi historinë e vet në malin e Trojanit

Fshati Beli Osëm (Bullgari Veriore) në rajonin e Trojanit tërheq turistët me natyrën e tij të bukur, zanatet e ruajtura dhe gjellët e shijshme. Mirëpo, shumë pak janë njerëzit, të cilët e dinë se fshati, i zhytur në gjirin e malit Stara Pllanina,..

botuar më 21-07-24 6.35.PD

184 vjet nga lindja e Apostullit të Lirisë

"Republikë e Shenjtë dhe e Pastër" – për një Bullgari të tillë ëndërronte Apostulli i Lirisë - njeriu, i cili udhëtonte nëpër të gjithë territorin e saj që të themelojë komitetet revolucionare dhe të përgatisë atdheun për lirinë e tij. Sot, 18..

botuar më 21-07-18 6.05.PD

Veçoritë historike të procesit zgjedhor në Bullgari

Ruleta zgjedhore po rrotullohet përsëri. Shtetasit bullgarë zgjedhin deputetë për Legjislaturën e 46-të të Kuvendit Popullor. Procesi demokratik zgjedhor në vendin tonë ka traditat e veta. Që në vitin 1879 pak pas Çlirimit nga zgjedha osmane,..

botuar më 21-07-11 5.45.PD