Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në gjysmën e Bullgarisë nuk ka raste të reja të Covid-19

Foto: BGNES

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 27 raste të reja të koronavirusit në vend, ose 0.7 për qind e 4 100 testeve të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Në 15 rrethe të vendit nuk ka asnjë rast të ri të koronavirusit. Në Sofje të infektuarit janë 11, në Varna - 3, në Veliko Tërnovo dhe në qarkun e Sofjes – nga dy. Janë regjistruar 10 226 pacientë aktivë. Ka 1 745 pacientë të shtruar në spital. 207 persona trajtohen në njësitë e kujdesit intensiv. Një person ka vdekur me koronavirus të konfirmuar.

Janë kuruar 7 veta. Vetëm 3 134 veta janë vaksinuar ditën e diel, megjithë qendrat e hapura të imunizimit. Numri i përgjithshëm i dozave të injektuara tejkaloi 1 660 1755. 749 000 njerëz janë imunizuar plotësisht.

Më shumë nga rubrika

Sindikatat dhe punëdhënësit miratuan ndryshimet e buxhetit

Këshilli Kombëtar për Bashkëpunimin Trepalësh diskutoi ndryshimet e ardhshme në buxhetin e shtetit për 2021. Kabineti propozon të rrisë pensionet me 12.5 për qind ​​nga 1 tetori. Rritja nuk do të rrezikojë financat e vendit dhe nuk kërkon një..

botuar më 21-07-26 1.20.MD

Bullgaria nuk do të pranojë të huaj që vijnë nga Malta, Andorra dhe Gjeorgjia

Që nga 26 korriku, Bullgaria po mbyll kufijtë e saj për të huajt nga Malta, Andorra dhe Gjeorgjia për shkak të përkeqësimit të situatës së epidemisë në të tri vendet. Kufizimi tani zbatohet për Mbretërinë e Bashkuar, Spanjën, Qipron dhe Kuvajtin...

botuar më 21-07-26 9.46.PD

Rënie normale e të infektuarve dhe të vaksinuarve të hënën

57 janë rastet e reja të koronavirusit në vend gjatë 24 orëve të fundit. 0.65 për qind e 8650 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Rastet e konfirmuara të koronavirusit që nga fillimi i pandemisë janë..

botuar më 21-07-26 9.05.PD