Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të infektuarit me Covid-19 në Bullgari tashmë janë nën 10 000

Foto: PIxabay

120 janë të infektuarit me koronavirus në vend për 24 orët e fundit. Kjo është 0.75% e 16.070 testeve të kryera. Shumica e rasteve të reja janë në Sofje – 36, në rrethet e Plovdivit - 11 dhe në Bllagoevgrad - 9. Në 5 rrethe të Pazardzhik, Razgrad, Silistra, Tërgovishte dhe Haskovo nuk ka të infektuar rishtazi. Pacientët aktivë të regjistruar janë 9966. Për herë të parë që nga 16 tetori 2020 ky tregues bie nën 10 000. 1698 pacientë janë shtruar në spital. 200 prej tyre trajtohen në njësitë e kujdesit intensiv. 10 persona me Covid-19 vdiqën në 24 orët e fundit. 370 u raportuan të kuruar. Vetëm 8 505 doza vaksine u dhanë të hënën. Numri i të vaksinuarve me të paktën një dozë u rrit në 668.677. 753.375 bullgarë kanë përfunduar tërë ciklin e imunizimit.


Më shumë nga rubrika

Rregulla të reja për hyrje në Bullgari nga vendet në zonën e kuqe

Nga e enjtja, 29 korrik, shtetasit bullgarë, personat me qëndrim të përhershëm ose afatgjatë në Bullgari dhe familjet e tyre, shtetasit e BE-së dhe Zonës Ekonomike Evropiane, punëtorët sezonalë dhe të huajit që duan të marrin dekret për shtetësi..

botuar më 21-07-27 7.28.MD

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD