Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një DJ me famë botërore do të gërshetojë para publikut në Varna muzikën folklorike bullgare me ritmet moderne elektronike

Foto: varnasummerfest.org

Më 25 qershor në Varna DJ-i me famë botërore Robert Nickson nga Holanda do të marrë pjesë në një projekt të veçantë muzikor. Ai do të kombinojë melodinë e muzikës tradicionale bullgare dhe ritmet moderne elektronike. Koncerti është organizuar nga bashkia e Varnës dhe ajo holandeze Dordrecht, të cilat shënojnë dy dekada të një partneriteti të suksesshëm. Hyrja do të jetë falas. Ngjarja është pjesë e Festivalit Muzikor Ndërkombëtar “Vera e Varnës”. Koncerti fillon në orën 21 në Amfiteatrin në Kopshtin e Detit.

Veçanërisht për audiencën, Nickson bëri një miks të këngës "Ka dalë Deljo Hajduti" /"Izlel je Delyo Haydutin"/. Banori i ri i Varnës, Chilov, fitues i konkursit ndërkombëtar "Can u mix Folk & Vibes", gjithashtu do të ngjitet në skenë.


Më shumë nga rubrika

Hristo Jocov

Premierë e YoYo – xhaz projekt Jocov-Josifov

Ideja është e bateristit Hristo Jocov (Hristo Yotsov) - një interpretues i njohur, kompozitor, pedagog, i cili ka realizuar dhjetëra projekte autorësh. Vetëm se kësaj radhe ai ka vendosur të prezantojë një muzikë, të krijuar nga një njeri tjetër,..

botuar më 21-09-18 11.45.PD

"Besa, Shpresa, Dashuria" – një këngë e përjetshme

Në Ditën festive të Sofjes për të gjithë qytetarët e kryeqytetit tonë të bukur, ju kujtojmë këngën "Besa, Shpresa, Dashuria" – një interpretim që u bë hit në të kaluarën. Siç dihet, më 17 shtator Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin..

botuar më 21-09-17 12.37.MD

"Libër të mësoj, sukses të arrij"

Dita e parë shkollore gjithnjë është një festë për mësuesit, nxënësit dhe familjet e tyre. Edhe fëmijët e rritur të zhytur në problemet e tyre adoleshente emocionohen, zgjedhin me kujdes veshjet e tyre dhe natyrisht blejnë lule për mësuesit e tyre..

botuar më 21-09-15 3.59.MD