Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fillim i mirë për tenisten tonë Cvetana Pironkova në Wimbledon

Cvetana Pironkova
Foto: BGNES

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova u kualifikua lehtësisht në raundin e dytë të kualifikimeve për Wimbledon, në Londër, në pjesëmarrjen e saj të 14-të në turneun Grand Slam.

Raketa jonë e parë mundi në 6 minuta me 6: 1, 6: 0 amerikanen Usue Maitana Arkonada. Kështu Pironkova fitoi 20 pikë për renditjen botërore, ku tani është e 103-ta.

Kundërshtarja e saj e radhës në Londër do të dihet pas ndeshjes midis hungarezes Réka Luca Janiund dhe britanikes Naiktha Bains.

Më shumë nga rubrika

Stojka Krësteva

Stojka Krësteva do të ndeshet në finalen olimpike të boksit në Tokio

Bullgarja Stojka Krësteva arriti në finale në kategorinë 51 kg në Turneun Olimpik të Boksit në Tokio pasi mundi japonezja Cukimi Namiki me 5-0 vota të arbitrave. Ajo është përfaqësuesja e parë e boksit bullgar që arrin në finalet olimpike pas 25..

botuar më 21-08-04 12.09.MD

Mbretëresha e Kërcimit të Lartë feston 25 vjetorin e titullit të saj të artë olimpik

Sot, Presidentja e Komitetit Olimpik Bullgar Stefka Kostadinova feston një çerek shekulli të fitimit të arit olimpik në koleksionin e saj. Ngjarjet nga data 3 gusht 1996, të cilat kanë rastisur gjatë natës së zjarrtë përpara 85 000 spektatorëve në..

botuar më 21-08-03 2.28.MD
Tajbe Jusein

Tajbe Jusein do të luftojë për një medalje bronzi në Tokio

Tajbe Jusein iu deshën vetëm 51 sekonda për të hyrë në betejën për medalje në Tokio. Mundësja bullgare mposhti rivalen e saj Bolortuya Khurelkhuu nga Mongolia në çerekfinalet e turneut olimpik në kategorinë 62 kg. Në ndeshjen e parë, Tajbe Jusein..

botuar më 21-08-03 11.37.PD