Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kori i Fëmijëve i Radios Kombëtare Bullgare mori një çmim të lartë shtetëror

Venecija Karamanova: E pranoj çmimin në emër të brezave të fëmijëve të talentuar bullgarë të cilët e përhapën lavdinë e Bullgarisë

Foto: president.bg

Presidenti Rumen Radev i dorëzoi pllakën “Shenjtor Kirill dhe Metodij” Korit të Fëmijëve të Radios Kombëtare Bullgare (BNR). Çmimi është për kontributin e madh në zhvillimin dhe popullarizimin e artit dhe kulturës bullgare dhe në lidhje me përvjetorin e 60-të të themelimit të Radio-korit të Fëmijëve.

“Për të mbrojtur emrin e Bullgarisë, ju duhet vëmendje, kujdes dhe mbështetje e vazhdueshme nga institucionet bullgare. Kjo është një kauzë jo vetëm për udhëheqjen e Radios Kombëtare Bullgare, por edhe për të gjithë shoqërinë tonë”, theksoi kreu i shtetit gjatë ceremonisë.

Duke pranuar çmimin në emër të korit të fëmijëve pranë radios, maestro Venecija Karamanova kujtoi sa emra të famshëm të talenteve kori i ka dhënë skenës bullgare të operës. “E pranoj çmimin në emër të brezave të fëmijëve të talentuar bullgarë që përhapën lavdinë e Bullgarisë dhe fituan miqësi dhe autoritet për vendin tonë përmes këngës së bukur bullgare”, theksoi ajo.

“Jam shumë e lumtur që këtë vit interpretime tona hynë në manualet e muzikës. Në kor ka fëmijë nga klasa e dytë deri në përfundimin e arsimit të mesëm. Mbi 160 pjesa janë aktualisht në repertor për një sezon e gjysmë. Lista jonë krijuese përfshin mbi 800 vepra që kanë kaluar nëpër zërat e fëmijëve. E gjithë puna është që të dalim në skenë dhe atje të themi gjithçka që duam të themi” - tha Venecija Karamanova për BNR.

Përvjetorin e 60-të Kori i Fëmijëve pranë radios do të shënojë me një koncert festiv më 30 qershor në Pallatin Kombëtar të Kulturës. Veprimtaritë i kushtuara vjetorit mbahen nën kujdestarinë e kreut të shtetit.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Керана и космонавтите

"Kaq mundem"

Për të pestin vit radhazi, Sofia Summer Fest - festivali veror i Sofjes - do të ofrojë përjetime të paharrueshme në kulmin e verës. Në Parkun e Jugut, në 30 ditët më të nxehta të sezonit, banorët dhe mysafirët e kryeqytetit do të kenë mundësinë të..

botuar më 24-07-17 1.25.MD

Versioni akustik i këngës “Zemra e re”

Në mes të verës së nxehtë, Ljubo Kirov nuk ndalet së krijuari. Menjëherë pas premierës së albumit të tij "Zemra e re" dhe shfaqjes së koncertit të tij në platformën HBO Max, këngëtari nisi turneun e tij kombëtar nën moton “Zemra e re 2024”. Këngëtari..

botuar më 24-07-16 8.15.PD

"Miq"

Më shumë se 40 vjet më parë, një këngë u bë simbol i miqësisë. Por edhe sot ajo na sjell ngrohtësinë e emocioneve pozitive - të qeshurat, gëzimi, lumturia... "Miq" është një nga hitet e para të formacionit vokal Tonika SV - u zgjodh si kënga e..

botuar më 24-07-15 6.05.PD