Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarja Marija Nikollova u bë e dyta në Lavaredo Ultra Trail

Marija Nikollova

Bullgarja Marija Nikollova përfundoi e dyta midis grave në Lavaredo Ultra Trail në Itali, një nga garat më të vështira malore. Pjesëmarrësja bullgare në distancën 80 kilometra me një zhvendosje prej 4100 m është një rekordere nga Vrapimi në Vitosha - 100 km. Nikollova përfundoi Lavaredo Ultra Trail me një kohë 9:41:35.

Kampioni olimpik Karlos Nasar: Kufiri im është ende shumë larg

Një nga tre kampionët olimpik të Bullgarisë në Paris, Karlos Nasar, u prit solemnisht në tokën bullgare pas medaljes së tij të jashtëzakonshme të artë në kryeqytetin francez. 20-vjeçari bullgar u ngjit në majën olimpike në kategorinë deri në 89 kg..

botuar më 24-08-13 4.45.MD

Bullgaria priti me dafina kampionët e saj olimpik të mundjes Semen Novikov dhe Magomed Ramazanov

Kampionët olimpikë të mundjes Semen Novikov dhe Magomed Ramazanov u pritën solemnisht në aeroportin e Sofjes me valle, gajde dhe kurora dafine. “Ndjeva mbështetjen e çdo bullgari, synimi im i radhës është titulli botëror. Isha kampion..

botuar më 24-08-12 7.01.MD
Borjana Kalejn

Shtatë medalje olimpike për Bullgarinë në Paris

Tihomir Ivanov fitoi vendin e tetë në kërcim së larti me rekord personal për sezonin 2,27 m dhe i dha fund pjesëmarrjes së Bullgarisë në Lojërat Olimpike në Paris . Bilanci për Bullgarinë është shtatë medalje - tre ari, një argjendi dhe tre..