Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

920 milion euro për shkencën dhe arsimin në Planin e Rimëkëmbjes

Foto: arkiv

Më shumë se 920 milion euro janë parashikuar për arsimin dhe shkencën në Planin Kombëtar të Bullgarisë për Rimëkëmbjen dhe Qëndrueshmërinë, të cilin vendi do t'ia dërgojë Komisionit Evropian për miratim. Prioritetet kryesore në sektor janë krijimi deri në vitin 2026 i të ashtuquajturit ambient STEM (Science - Technology - Engineering - Mathematics / Shkencë - Teknologji - Inxhinieri - Matematikë) në të gjitha shkollat, modernizimi dhe ndërtimi i institucioneve të reja arsimore, përfshirë kopshte fëmijësh në bashkitë ku nuk ka vende të mjaftueshme, si dhe ndërtimi iqendrave për zhvillimin personal të studentëve dhe të të rinjve. Është planifikuar gjithashtu të financohen aktivitete shkencore dhe inovative në Akademinë Bullgare të Shkencave dhe në universitete kërkimore.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD

Çmime tronditëse të energjisë elektrike për biznesin

Çmimi i energjisë elektrike për bizneset është shokues, i njëjti është rasti me karburantet alternative, si gazi dhe qymyri, paralajmëroi Shoqata e Kapitalit Industrial në Bullgari në një takim me Ministrin e Energjisë Andrej Zhivkov. Ai, nga ana..

botuar më 21-09-17 6.59.MD