Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Çfarë kërkuan deputetët ditën e parë të Parlamentit të ri të 46?

Foto: БГНЕС

Ditën e parë të punës së Legjislaturës së 46-të të Kuvendit Popullor u paraqitën projektligjet dhe kërkesat e para. "BSP për Bullgarinë" prezantoi një projekt-ligj për të moshuarit që të sigurojë aksesin e tyre në shërbimet shëndetësore, mbështetjen sociale dhe zgjatjen e jetës aktive. Për të rinjtë ata propozuan një ndihmë prej 10 pagash minimale për lindjen e një fëmije të dytë dhe të tretë. “Bullgaria Demokratike” kërkoi ndryshime në Ligjin për Pushtetin Gjyqësor për të siguruar pavarësinë e gjyqtarëve nga ndikimi politik. "Ngrihu BG! Ne po vijmë!” parashtruan projektligje për rillogaritjen e pensioneve, për ndryshime në Ligjin e Ndihmës Personale dhe për Rojën Personale.

Ministri i përkohshëm i Punëve të Brendshme Bojko Rashkov të paraqitet në Parlament që të dëgjohet me rastin e akuzave të tij për përgjime të paligjshme të politikanëve dhe qytetarëve – këtë e propozoi koalicioni GERB-SDS.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD

Çmime tronditëse të energjisë elektrike për biznesin

Çmimi i energjisë elektrike për bizneset është shokues, i njëjti është rasti me karburantet alternative, si gazi dhe qymyri, paralajmëroi Shoqata e Kapitalit Industrial në Bullgari në një takim me Ministrin e Energjisë Andrej Zhivkov. Ai, nga ana..

botuar më 21-09-17 6.59.MD