Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parlamenti diskutoi rastin lidhur me shkarkimin nga detyra të kryeprokurorit

Hristo Ivanov
Foto: BGNES

"Bullgaria Demokratike" mbështet veprimet e ministrit të përkohshëm të drejtësisë Janaki Stoillov për shkarkimin nga detyra të kryeprokurorit Ivan Geshev. Me rastin e takimit të sotëm të Këshillit të Lartë Gjyqësor, ku diskutohet procedura e lirimit të kryeprokurorit, lideri i “Bullgaria Demokratike” Hristo Ivanov bëri thirrje në tribunën e Kuvendit Popullor që gjyqtarët të marrin parasysh seriozitetin e çështjes për interesin kombëtar. Ai u përkrah plotësisht nga grupi parlamentar “Ngrihu BG! Ne po vijmë!”. DPS parashtroi një deklaratë ku shënohet se grupi i tyre do të marrë pjesë në konsultime për reformat e çdo lloji, përfshi këtu dhe reformën gjyqësore.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për datën 21.09.2021

Të martën do të ketë vranësira të ndryshueshme, në shumë rajone retë do të shpërndahen. Do të bjerë shi i dobët vetëm në disa vende. Temperaturat maksimale do të jenë nga 16° në verilindje deri në 26° mbi jugperëndim. Në Sofje do të jetë deri në..

botuar më 21-09-20 7.55.MD
Maja Manollova

“Ngrihu BG! Ne po vijmë!” ofron një koalicion parazgjedhor

Kryetarja e “ Ngrihu BG! Ne po vijmë!” Maja Manollova propozoi një marrëveshje parazgjedhore me “Bullgarinë Demokratike”dhe “Po e vazhdojmë ndryshimin” e ish-ministrave të përkohshëm Kirill Petkov dhe Asen Vasilev. “Kështu do të bëhet e..

botuar më 21-09-20 6.29.MD
Oliver Varhei

Komisioneri Evropian për Zgjerimin arrin në Bullgari

Komisioneri i Zgjerimit të BE-së Oliver Varhei do të vizitojë Bullgarinë më 21 shtator, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel, Angelina Piskova, duke iu referuar Komisionit Evropian. Janë të planifikuara takime të Komisionerit Evropian me..

botuar më 21-09-20 5.41.MD