Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të mbijetosh pas tragjedisë së Titanikut dhe të lësh trashëgimi historinë e vet në malin e Trojanit

Historia e Kaljo Nenovit nga fshati Beli Osëm

Foto: arkiv

Fshati Beli Osëm (Bullgari Veriore) në rajonin e Trojanit tërheq turistët me natyrën e tij të bukur, zanatet e ruajtura dhe gjellët e shijshme. Mirëpo, shumë pak janë njerëzit, të cilët e dinë se fshati, i zhytur në gjirin e malit Stara Pllanina, është i lidhur me një tragjedi që tronditi botën në fillim të shekullit të 20-të. "Zbuloni botën e re në Tokë!", "Shkoni në Amerikë - djepi i prosperitetit" - këto thirrje, të ngjitura në rajonin e Trojanit, ndryshuan fatet e dhjetëra bashkatdhetarëve tanë. Viti ishte 1912. Në një radhë të gjatë për biletën e shumëpritur për anijen më të madhe në botë - "Titanik", para zyrës së agjencisë së udhëtimeve ndodhej 16-vjeçari Kaljo Nenov.

Rrugëtimi drejt së ardhmes së ndritshme përfundoi vetëm për 2 orë dhe 40 minuta, më 15 prill të vitit të njëjtë, me zhytjen tragjike të anijes. Vdiqën rreth 1500 pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit. Numri i saktë i bullgarëve në bord nuk është i qartë edhe sot e kësaj dite - sipas të dhënave të “Lloyd” bullgarët e vdekur në Titanik kanë qenë 38. Supozohet se rreth 15 bullgarë kanë mbijetuar, por shumica kanë mbetur në Amerikë.

Por kjo nuk i përket protagonistit të historisë sonë – Kaljo Nenov. Çfarë është fati i tij, si ka mbijetuar pas tragjedisë dhe pse shtëpia e tij sot është shndërruar në një kompleks etnografik me një koleksion unik muzeor, e cila tërheq turistë në malin e Trojanit – këtë do të mësoni nga botimi Gjurma bullgare në tragjedinë “Titanik” tërheq turistë në malin Stara Planina nga koleksioni i Radio Bullgarisë.

Përpiloi: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Banja Qendrore e Sofjes

Një shëtitje në Montmartre të Sofjes

Kryeqyteti bullgar Sofja ka pësuar shumë ndryshime në pamjen e tij arkitektonike që nga shpallja e tij si qendër administrative, kulturore dhe publike e vendit në vitin 1879. Me gjithë  kalimin e pamëshirshëm të kohës dhe ndryshimet që sjell me..

botuar më 21-09-17 7.15.PD

Plovdivi – qyteti i Bashkimit

Në sheshin “Sëedinenie” (Bashkim) në qytetin Plovdiv është ngritur një monument mbresëlënës , që të kujtojë ngjarjet historike të vitit 1885 , kur Bullgaria arriti të ribashkojë dy gjysmat e saj – Rumelinë Lindore dhe Principatën e Bullgarisë...

botuar më 21-09-05 2.05.MD

Muzeu “Hipokrat” paraqes hapat e parë të farmacisë moderne në Bullgari

Koleksioni i cili na transferon në kohën nga fundi i Perandorisë Osmane dhe dekadat e para të Bullgarisë së sapo çliruar (fundi i shekullit XIX), është   vepër e një grup farmacistësh nga Plovdivi. Ata e shëtitën Bullgarinë Jugore për të mbledhur..

botuar më 21-09-04 6.00.PD