Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Antarktikët bullgarë tashmë do të lundrojnë me anijen e tyre

Foto: naval-acad.bg

Anija ushtarake kërkimor-shkencore me numër bordi 421 u ankorua në portin e Varnës. Ajo është blerja e re e një konsorciumi që bashkon Shkollën Detare në Varna, Universitetin e Sofjes “Shën Kliment Ohridski” dhe Institutin Antarktik Bullgar.

Detyrat kryesore të anijes do të jenë të sigurojë ekspeditat antarktike kombëtare bullgare, aktivitetet kërkimor-shkencore të Programit Kombëtar për Kërkimet Polare, si dhe kërkime në Detin e Zi dhe Oqeanin Botëror.

Emri i anijes u zgjodh me një konkurs – “Shenjtorë Kirill dhe Metodij”.

Deri tani, ekspeditat antarktike bullgare arrinte nga porti kilian “Punta Arenas” në bazën tonë polare në ishullin Livingston me anije spanjolle.


Më shumë nga rubrika

Procedura për lëshimin e certifikatave të shtetësisë bullgare është përshpejtuar

Për tre muajt e verës gjatë qeverisjes së kabinetit teknik u shërbyen 7600 persona, të cilët morën certifikatat e tyre për shtetësinë e fituar bullgare. Ndërsa për gjithë vitin 2020 certifikatat e lëshuara ishin 5500. Këtë e tregoi si një sukses të..

botuar më 21-09-21 1.27.MD

Bullgarët në mbarë botën mbështesin kauza bamirëse për të ndihmuar bashkatdhetarët në vendin tonë

Aftësia ose vetëm dëshira të ndihmosh dikë të bënë të ndihesh i rëndësishëm. Por, jo në atë “kuptim televiziv” sa përpara kamerave, siç thuhet, por në shpirtin dhe në zemrën tënde. Altruizmi është një vendim i thellë personal dhe me siguri nuk..

botuar më 21-09-21 1.06.MD

Viti i ri shkollor filloi dhe nëpër shkollat bullgare nëpër botë

Mbi 20 000 nxënës do të mësojnë gjatë vitit të ri shkollor në shkollat bullgare të së dielës jashtë vendit. Viti i ri shkollor u hap në mënyrë festive në respektim të të gjitha masave kundër epidemike, të shpallura në nivel lokal. Një nga 245..

botuar më 21-09-20 1.15.MD