Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev: Bullgaria është mbështetësi më i fortë i zgjerimit të BE-së

Foto: BGNES

Tema e Ballkanit Perëndimor u prek në një takim në Salzburg midis Presidentit Rumen Radev dhe homologut të tij austriak Alexander Van der Belen.

"Bullgaria është mbështetësi më i fortë i zgjerimit të BE, por ajo nuk mund të lejojë shkeljen e të drejtave të qytetarëve të Maqedonisë Veriore që kanë vetëdije bullgare," theksoi Radev.

Presidenti bullgar vuri në dukje se Austria është një partner kryesor tregtar dhe investitor në Bullgari. Në vitin 2020 tregtia midis dy vendeve tona arriti 1.358 miliardë euro, ndërsa investimet austriake në Bullgari janë 319.2 milion euro.

Sa i përket ekzistencës së një Bashkimi Evropian, i cili të jetë neutral nga pikëpamja klimatike, të dy ranë dakord që kufizimi i emetimeve të gazeve serë do të jetë në dobi të mjedisit dhe shëndetit të njeriut. "Mirëpo, tranzicioni duhet të jetë i drejtë për të gjitha vendet anëtare dhe të mos shkaktojë kolaps energjetik ose ekonomik në vendet më pak të zhvilluara," tha Radev.


Më shumë nga rubrika

Christo

Një galeri në Sofje transmeton live nga Parisi projektin e fundit të Christo

Galeria Vivacom Art Hall në Sofje do të transmetojë live nga Parisi një nga ngjarjet kulturore më të shumëpritura në Evropë - hapja zyrtare e projektit të fundit të Christos "Paketimi i Harkut të Triumfit" . "Do të jetë si i gjallë, do të..

botuar më 21-09-18 6.05.PD

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD