Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të infektuarit me Covid-19 në 24 orët e fundit mbeten nën 1%

Foto: BGNES

193 janë rastet e reja të koronavirusit në vend në 24 orët e fundit. Ky është numri më i madh në bazë ditore që nga 7 qershori 2021, kur numri ishte 208. 0.92% e 20 910 testeve janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica e të infektuarve rishtazi janë në Sofje - 74, pasuar nga Plovdivi - 19 dhe Burgasi - 13. Në rrethet Ruse, Pernik, Montana, Lloveç, Kjustendill, Kërxhhali dhe Vidin nuk ka të infektuar rishtazi. Pacientët aktivë të regjistruar janë 7 456. Të shtruarit në spital janë me 10 persona më shumë - 726. 73 pacientë janë në njësitë e kujdesit intensiv. Në 24 orët e fundit 5 persona vdiqën me Covid-19. 73 janë të shëruarit. 8 538 vaksina u dhanë të hënën. Dozat e dhëna tashmë janë 1 976 628. Me imunizim të plotë janë 970 442 njerëz.

Më shumë nga rubrika

Pika vaksinimi në të hapur për fundjavën në Sofje

Më 25 shtator (të shtunën) dhe 26 shtator (të dielën) do të punojnë këto pika imunizimi në ambientet e hapura në Sofje: lagja “Druzhba”, Shtëpia e Kulturës, me orar pune 09.00 - 16.00 The Mall, me orar pune 13:00 - 18:00 Bulgaria..

botuar më 21-09-25 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të jetë me diell. Në Bullgarinë Lindore do të ketë re të mesme dhe të larta. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore e cila do të dobësohet deri në mbrëmje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 22 në 27 °, për rajonin e Sofjes -..

botuar më 21-09-24 6.25.MD

Eurodeputetët: Nuk morëm përgjigje nga Kryeprokurori

Deputetët nga grupi i monitorimit pranë Komisionit për të Drejtat dhe Liritë Civile pranë Parlamentit Evropian, të cilët janë për vizitë në vendin tonë , njoftuan se Kryeprokurori Ivan Geshev nuk u është përgjigjur pyetjeve të tyre. Ndër..

botuar më 21-09-24 6.08.MD