Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pamporovo bëhet një destinacion për turizëm mjekësor

Foto: arkiv

Ski pushimorja Pamporovo prej viteve tërheq turistë jo vetëm gjatë periudhës së dimrit, por dhe gjatë muajve të ngrohtë me spa qendrat e veta moderne, me pishinat në të hapur, si dhe me mundësitë për sport dhe shëtitje me këmbë në malet Rodopi. Por, që nga kjo verë, pronarët e njërit prej komplekseve tona më të njohura malore i dha fillim projektit novator holistik, i cili gërsheton klimatoterapi, terapi pyjore, dieta të shëndetshme, procedura të shërimit, etj. Vëmendja është e drejtuar ndaj shëndetit të sëmurëve kronikë, si dhe shërimit dhe rimëkëmbjes së njerëzve të cilët kanë kaluar sëmundjen e Covid-19. Që nga fillimi i muajit korrik, në një nga komplekset më të njohura vendase u hap një qendër mjekësore, e pajisur me aparaturën më moderne, e cila filloi të punojë me klientë mbi programe të ndryshme për rivendosjen e shëndetit. Të dhënat klimatike të maleve Rodopi janë të njohura prej kohe.  Është saktësuar se ajri aty është i përmbushur me një jonizim negativ, deri më 40 herë më të lartë sesa nëpër qytete, si dhe me fitoncide, të favorshme për sistemin imun. Karakteristike për këtë pjesë të Rodopeve janë ditët e shumta me diell, lagështia e ulët dhe mungesa e mjegullave në zonë.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Sezoni turistik vera 2021 – i suksesshëm, por i shkurtër

Sezoni veror në Bullgari në kushtet e pandemisë është relativisht i suksesshëm, evidentoi dikasteri turistik javën e kaluar. Gjatë muajve qershor, korrik dhe gusht shihet një rritje e turistëve me 70 për qind në krahasim me një vit më parë. Në..

botuar më 21-09-19 10.15.PD

“Fundjava në Plovdiv” do të mbahet pavarësisht kufizimeve pandemike

Edicioni i katërt i Festivalit “Fundjava në Plovdiv” bashkon përpjekjet e të punësuarve në degën turistike në zhvillimin e qytetit si një vend tërheqës për pushim dhe itinerare kulturore. Nga 17 deri më 19 shtator qytetarët dhe miqtë e qytetit..

botuar më 21-09-18 7.35.PD

100 video për 100 vjet Varna - qytet turistik

100 video histori të ngjarjeve, vendeve dhe objekteve gjatë shekullit të fundit, tregojnë për zhvillimin e Varnës si një qendër kulturore detare, njofton Bgtourism.bg. Iniciativa e përbashkët e Bashkimit të Operatorëve Turistikë në Bullgari dhe..

botuar më 21-09-12 9.15.PD